Elektronik Sigara Üzerine Bir Yazı

Elektronik Sigara Üzerine Bir Yazı

Kanserojen maddelere ek olarak; kül ve pislik içermeyen, yüksek vergili geleneksel sigaralardan yüzde 95 daha az zararlı olduğu iddia edilen elektronik sigara (e-sigara); tütün dumanı yerine ejderha buharı oluşturan, sigara bırakmaya yardımcı bir simülatör.

Otomobil kullanırken dahi rahatça içebileceğiniz, nikotin seviyesine ve damak tadına göre seçip ayarlayabileceğiniz kartuşları (aromalı likitleri) bulunuyor.

Zamanla sıfır seviye nikotine alışmanız durumunda bağımlılıktan kurtulmanız da mümkün. Yasal bir zemine oturmadığından satışları şu sıralar gizli saklı yapılıyor.

Alerji gibi nispeten ve nadiren görülen katlanılabilir yan etkilerine ilave olarak; olası sensor arızaları nedeniyle oluşabilecek aşırı ısınma, patlama (patlayan cihaz değil pil) ve yangın riskini beraberinde getiriyor.

Öte yandan ucuz likitlerin zaman zaman yüze damlayabilmesi, sık dile getirilen eleştirilerden. Yüksek kullanıma bağlı pil ve şarj sorunları yine sizi daha iyi bir cihaz almaya zorluyor ve ilk heves öncesi bu konuya dikkat etmekte yarar var.

Fazlaca buhar üretebilmesi ve lokomotif gibi dolaştırması elbette bir eksi değil ancak zaman zaman komik durumlara düşürebiliyor. İnternet üzerinden; el altından ve kapıda ödeme ile satılan sahte cihaz ve Çin malı sahte fakir likitlerine de dikkat edilmeli.

Sık arıza yaptığı ve 3-4 ayda bir değiştirmenin gerekebildiği ifade edilse de temizlik ve bakımlarına dikkat edildiği müddetçe maksimum verimi almak mümkün.

Uçuş güvenliği için uçuş öncesinde alt bagaja koyulması yasak; tüm parçaların ayrı ayrı sarılarak cep yahut çantada taşınması gerekiyor. Likit bitti pil bitti dertlerine karşı yedeklemek de mühim.

Övücü bir E-Sigara yazısı yerine bir miktar eleştirel yaklaşmanın faydalı olabileceğine inandığım için toparlayıp paylaşmak istedim.

Yine de e-sigara, kesinlikle bağımlılıktan kurtulmak isteyen tiryakiler için hayat kurtaran, devlet tarafından desteklenmesi gereken bir buluş. Fiyatlar likitleri hariç 50 dolar seviyesinden başlıyor ve şu an için bir ergen tutkusu haline gelmemiş durumda.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

2 Yorum

  1. Bende bir elektronik sigara kullanıcısıyım, dışarda normal ateşli sigara kullanıcısıyım, akşam evimde kullanıyorum elektronik sigarayı , kullananlar yada ilgili kişiler bilir RDA denen sistemi kullanıyorum ve dışarda ev harici yada ofis harici kullanım için çok uygun bir sistem değil, çok çeşitleri var bunun tabi , yurtdışı çin mallarının satıldığı global şirketten sipariş verdim normal kullanım için lakin tamda bugün 1 ay oldu daha Türkiyeye giriş yapmamış, ülke içinde 2-3 kat pahalı satan yerlerden 1-2 güne alınabilir, elektronik sigara normal sigaraya göre bence çok daha az zararlı ,yasağın kalkmasını diliyorum, bunu kullanmak normal sigarayı bırakma amaçlı olmalı bence yeni bir zevke yelken açmak değil, alacağınız zamanda orjinal ürünler almaya çalışmalı , kopya veya benzer ürünleri değil.

    • Sevgili Hakan; ben sigara kullanmadığım için mukayese yapamayacağım ancak tütün mamulleri kullanan arkadaşlarıma sorduğum zaman “bunun” gerçek sigara hissini aratmadığını ve gayet memnun olduklarını söylediler. İnşallah ikisini de bırakırsınız ancak elektronik sigarayı da merdivenaltı yerlerden almamak şart. Muazzam bir Çin malı rezillikleri söz konusu, şarjda bırakılan ve patlayan elektronik sigara haberi izlemiştim geçenlerde, sonunda ev yanmış. Özetle çok iyi araştırmak şart. Burada paraya kıymak ve kaliteli ürünler kullanmak gerek bence. Siz daha iyi bilirsiniz tabi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*