Elektrikli Motosiklet İncelemesi ve Detaylı Pişmanlık

Günümüzde; şarj, akü, yazılım ve ilgili diğer teknolojilerin yetersizliği temel alınarak, “elektrikli motosiklet ya da elektrikli bisiklet almayın” tezi ağırlık kazanmış durumda. Son yılların popüler ürünü elektrikli motosiklet için halihazırda piyasada iki tip öne çıkıyor: pahalı üst modeller ve alt gelir grubunu hedefleyen Çin malı veya yerli ürünler. Forumlardan beslenen eleştirel ve tarafsız bir yazı olacağı için hevesli arkadaşlar bir miktar üzülebilir. Enseyi karartmayalım; ilerleyen dönemlerde teknolojinin gelişeceği ve dolayısıyla perfomansların artacağı düşünülmektedir.

Elektrikli Motosiklet ve Elektrikli Bisiklet Nedir?

Şarj edilerek dolan bir bataryadan aldığı enerji ile hareket eden, bazı modellerde pedalla kullanma imkanı da bulunan araçlardır. Elektrikli bisikletlerde ise amaç zorlanmadan bisiklet sürmektir. Bu yüzden bu bisikletlerin güçleri genelde 250 W olarak karşımıza çıkar. Kişinin kilosuna göre hızları saatte 40 km’yi geçmez ve pedalsız modeller aküleri bittiği anda sürücüsünü ne yazık ki yolda bırakır. Ömürleri de vardır akülerinin. 800 şarjda bir akü değiştirilmesi gerekir. Pedal yardımcılı elektrikli bisikletler (Pedelec) ve ihtiyaç anında güç sağlayan elektrikli bisikletler (Twist-N-Go) olarak ikiye ayrılırlar. Elektrikli motosiklete motor sesi bulunmadığı ve sessiz ilerlediği için kaza riskinin fazla olduğuna inanılır. Marina, gümrük, butik otel gibi konukları sesi ile rahatsız etmeyecek bir ürün arıyorsanız tam size göre.

Elektrikli Modellerin Pil ömürleri Nasıldır?

Lityum-iyon, lityum-polimer ve lityum-demir pillerle performanslarının arttığı düşünülen elektrikli motorsikletlerin 30 dakikada şarj olanları da var bataryasının kapasitesine göre 7-8 saatte olanları da. Batarya ömürleri genellikle 1000 şarjı geçmez ve sonrasında yeni bir pil almak zorunda kalırsınız. Akülerin fiyatları 150 dolardan başlar. Menzil ise şarj kalitesine göre 200 km civarındadır. Bu noktada “elektrikli motosiklet alınır mı” sorunuza cevap olabilecek bir kaç bilgi ekleyelim: Benim gibi kilolu biriyseniz, gece farlar açık araç kullanacaksanız ve araçta ekstra yükler varsa bu saydığımız süre ve oranlar elbet düşmektedir.

Elektrikli Motosiklet

500 watt motor güçlü elektrikli bisikletler yaklaşık 25 kilometre, 1200-1500 watt arasındakiler ortalama 40-50 kilometre, 2000 watt ve üzerinde motor gücüne sahip olan elektrikli bisikletler ise 75 kilometre ve üzerinde menzil mesafesine sahiptir. Yine ilave edelim, bu yazıyı okuduğunuz süre içinde teknoloji ile her geçen gün bu değerlerin üzerine çıkılmaktadır. Bir iki ay kullanmamak bataryayı öldürür. Kullanmasanız da düzenli olarak şarj edin.

Elektrikli Bisikletler Kaç Para?

Benelli / City Zero Modeli 1000 USD – Yuki / Yadea EBX042 Modeli 1200 USD – Yuki / EBX050 Modeli 1500 USD – Carraro / E-Viva 1700 USD – Mosso / Shimano Steps Nexus 8 Modeli 2.000 USD ve Scott / E-Genius 920 Modeli 6000 USD civarında etiket fiyatı ile karşımıza çıkar. Bunlar tabi elektrikli bisikletler için. Elektrikli motosikletde fiyatlar daha değişkendir.

elektrikli motosiklet

Elektrikli Motosikletler Kaç Para?

Elektrikli ulaşım araçları; çoğu zaman sık değişen aküleri, örtüleri, kaskları, tamiri ve diğer materyalleri ile başlı başına bir dünya. Otomobile benzeyen versiyonları hoverboard kaykay tiplileri dahi var. Uzakdoğu menşeili ya da yerli üreticilerin modellerine 500 ila 1500 $ dolar arasında bir bedeller sahip olunabilir. “Ehliyete ve plakaya ihtiyacınız yok” denilerek uygun fiyatlarla (!) pazarlanan modeller özellikle motosikletle yeni tanışacak yeni mevzuattan habersiz genç arkadaşları cezbediyor.

Kaliteli, yolda rampada bırakmayacak bir elektrikli model Avrupa şartlarında minimum 3000 Watt olarak karşımıza çıkıyor ve fiyatı 2.500 dolar civarında! Türkiye’ye daha yüksek bedellerle geleceğini biliyoruz. Bu kadar para vereceksek neden akü-şarj derdi ile uğraşalım?

En Çok Şikayet Edilen Elektrikli Motosiklet Modelleri!

Yerli elektrikli motor markaları; Mondial, Yuki Motor, Arora, Kral Motor, Asya Motor ve Atılgan şikayet sitelerinde hakkında olumsuz yorum yapılan markalar. İkinci el satışı en fazla olan Arora, Kral Motor, Yuki ve Modial Sahibinden.com üzerinden satılmaya çalışılan yerli markalar. Araç alırken bu hususlara da dikkat etmekte yarar var. Hevesliler dikkat; şurada sıfırı bile alınır mı alınmaz mı diye tartışırken elektrikli motor ikinci el alınacak bir ulaşım aracı asla değildir!

elektrikli motosiklet

Elektrikli Motosiklet için Ehliyet Şart mı?

Trafiğe çıkan her türlü araç için ehliyet şarttır. Kurallardan habersiz, ehliyetsiz ve ruhsatsız gezen sürücülere sık rastlanıyor. Trafik polislerinin denetimleri arttırdığını ve kural ihlali yapan kişilere cezalarının yazıldığını görüyoruz. Trafiğe çıkan motorlu her taşıt ehliyet, ruhsat ve plaka ibraz etmek zorundadır. 250 watt altında olanlar ve 45 kilometre saatin üstüne çıkamayan araçlar ehliyet ve ruhsat gerekmemektedir. Allah korusun; bir kaza durumunda haklarınızı korumanız için ehliyet ruhsat şarttır. 2018 itibariyle sürücü belgesiz araç kullanılması durumunda ödeyeceğimiz ceza tutarı 2.018 TL’dir. Yüzde 25 erken ödeme indirimi ile 1513.50 TL. ceza ödenir. Cezalar katlanarak her yıl artmaktadır.

Hangi Model Benim için Uygundur?

Tek ve ortalama ağırlığa sahip bir kişi kullanacaksa, arazi şartları yokuş vs değilse uygun fiyatlı modeller tercih edilebilir. Fiyat aralığınızı buna göre belirlemelisiniz. Renkli modelleri tercih etmelisiniz bu sayede sessizliğinizin dezavantajını renkle bir miktar kapatabilirsiniz. Kesinlikle yüksek hızlara göre değillerdir ve hız sınırlayıcısının açtırılmaması önerilir. İkinci el bir araç alacaksınız 3-5 km sürerek güç kaybı yaşayıp yaşamadığınızı mutlaka kontrol edin. Bulunduğunuz ortamda kaçak akım rölesi yoksa yağmurlu havalarda şarj etmemeye dikkat edin.

elektrikli motosiklet

Dedeler için Elektrikli Motosiklet

Evde sıkılan yaşlılarımız ve hacı dedelerimiz için koltuklu modeller olduğunu görmüş müydünüz? Hem sür’atli değiller hem az kullanıyorlar üstelik sosyalleşiyorlar. Oturduğum yerde; kendisinden ilham aldığım, sadece camiye ve pazara gitmek için kullanan bir komşumuz var. Tatil beldelerinde sık gördüğümüz modellere büyük şehirlerde de rastlamak mümkün. Adlarına hacı dede motosikleti diyorum. Tabi şahsi fikrim. Görüleceği üzere elektrikli bisiklet 3 tekerlekli de olabiliyor.

Kaç TL Elektrik Harcarım?

100 kilometrede elektrik faturanıza yansıyacak tutar 2 TL’dir. Bu oran bulunduğunuz ülke ve şehrin tarifesine göre değişkenlik gösterebilir. Elektrikli araçlar adı ister otomobil ister bisiklet ya da motosiklet olsun fosil yakıtlardan bizi kurtaracak son derece çevreci ürünler.

elektrikli motosiklet

Özetle! Elektrikli Motosiklet Almalı mıyım?

Motosiklete hevesiniz varsa 50 CC düşük bir model yahut CUP tarzı daha sade bir motosiklet alın ve akü-pil-şarj-değişim derdiyle uğraşmayın. Sanal dünyada en ucuz elektrikli motor fiyatları yazarak aramalar yapıyorsanız ve bu kadar yazı ve emek dikkatinizi çekmediyse son bir hamle yapalım; derhal bu hareketten vazgeçin, internetinize yazık! Şarjlı ürünler ne yazık ki zamanla sık arıza yapan ve yolda bırakan ürünler. Üstelik neredeyse tümüne ehliyet ruhsat istendiği için bir avantajı da kalmadı. Elektrikli motosiklerden soğuduysanız Metrobüs için Taktik ve Tavsiyeler başlıklı yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Günün Sözü → Tolstoy bile 67 yaşında bisiklet sürmeyi öğrendiğine göre hiç bir şey için geç değildir!

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

2 Yorum

  1. Merhaba Görkem bey
    Bende uzun süredir elektrikli motor almayı düşünüyordum ancak yokuş çıkması zor oluyor diye duydum ve vazgeçtim. Sizin yazınız sorularımı ortadan kaldırmak adına gayet açıklayıcı olmuş gelişmesi için bekleyeceğiz artık.

    Teşekkürler iyi yayınlar.

    • Sakın Koray! Elektrikli motosikletler henüz deneysel parana yazık olur. Kaliteli bir şey almak için harcayacağın paraya gayet güzel normal bir motosiklet alabilirsin. Çok teşekkürler bu arada.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*