elektrik faturası, elektrik faturası neden yüksek, elektrik faturası tasarruf

Elektrik Kullanmak Artık Lüks, Çarpılmaya Hazır Olun

Son zamlarla (ya da bazılarımıza göre güncellemelerle) birlikte elektrik faturalarından kesilen TRT payı da arttı. TRT’yi ister izleyin ister izlemeyin, isterseniz televizyonunuz da olmasın, tükettiğiniz her 100 liralık elektrik enerjisinin 2 lirası TRT’nin hesabına yatırılıyor. 2019’da elektrik faturalarından TRT’ye aktarılacak paranın 1 milyar TL’nin üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

Madem para ödüyoruz o halde tarafsız ve reklamsız olsun diyenlerdenseniz o da mümkün değil. Diriliş Ertuğrul dizisi, izlenme sonuçlarında sıklıkla gün birincisi olmasına rağmen reklamlar son sürat yağmaya devam ediyor. Hatta; Robert de Niro’ya Mevlana rolü için haftalık 2 milyon TL ödeyebilmeyi dahi düşünebiliyorlar. Diğer dizilere ayrılan milyon dolarlık bütçelerden hiç bahsetmiyoruz.

Kimya Mühendisleri Odası 2018’in Ocak ayından bugüne konutlardaki elektriğe yüzde 31, sanayi elektriğine ise yüzde 41 zam yapıldığını gösteriyor. Rakamlar o kadar değişken ki muhtemelen siz bu yazıyı okuduğunuzda tüm bu data geçerliliğini yitirmiş, elektrik bir ihtiyaç değil lüks haline gelmiş olacak.

Konumuza dönelim; sanayi kuruluşları durumdan muaf tutulsa da ev ve ticarethanelerden, kamudan hatta çiftçiden TRT’ye kaynak aktarımı devam ediyor. Özetle “Elektriğe üst üste gelen zamlar vatandaş için kara haber, TRT için ise adeta davullu zurnalı müjde!” Sadece elektrik değil koşu bandından, uydu alıcısına, navigasyon cihazına ve saatlere kadar bir çok üründen bandrollü vergi alıyor TRT. Eylül 2018’de aldığı 200 sıfır araçla ajanslara düşen kurumun herhangi bir mali sıkıntısı bulunmamakta.

Kayıp kaçakta Dünya ortalaması yüzde 8, Türkiye’de yüzde 19

En fazla kaçak kullanım oranının yaşandığı şehrimiz Mardin. Doğunun Paris’ini yüzde 80,4 ile Şırnak, yüzde 75,3 ile peygamberler şehri Şanlıurfa, yüzde 72,6 ile Diyarbakır, yüzde 67,6 ile Batman ve yüzde 40,64 ile Siirt takip ediyor. 6 ildeki nüfus sadece 5,7 milyon ancak neredeyse nüfusu 14,6 milyonu aşan İstanbul kadar elektrik tüketiyorlar. Yaygın kaçak kullanımlardan ötürü trafolar patlıyor, dağıtım hatları yanıyor, doğunun faturasını batı ödüyor.

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ’ye göre kesintilerine yol açan arızaların yüzde 90’ı kaçak kullanım kaynaklı. Önü alınmayan enerji kaybı, Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajından elde edilen enerjinin 4 katına yakın.

Elektrik Mühendisleri Odası verilerine göre 4 kişilik bir ailen asgari 230 kilovat saat elektrik harcıyor, fon ve vergi kesintileri de eklediğimizde ay sonunda karşılaşacağınız fatura 137 TL’yi bulabilecek. Vergiler vs’ler hariç 100 TL’yi bulan bir faturanın 30 TL’si iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedellerine gidiyor. Bu elbette Ekim 2018 rakamları.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

7 Yorum

  1. İçler acısı bir durum daha var bizim burada, su faturası elektrikten çok geliyor. Belediye makam arabalarını yenileyecek sanırım.

    • Bu ay ne gelecek bilmiyorum ama su geçen ay 100 gelmişti. Su 100, elektrik 100 desen, 250 de doğalgaz koysan 500 sadece faturalara veriyorsun.. Allah fakir fukaranın yardımcısı olsun.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*