Ekonomik Kriz Yönetimi ve Sonrası

Krizin siyasilere göre “daralmanın” muhtemel etkilerinden en fazla etkilenecek kesim her zaman olduğu gibi özel sektör çalışanları olacak.

Yaşanabilecek işten çıkarmalara karşı hazırlıklı olmak, borçlanmayı minimumda tutarak nakitte kalmak önemli. Yüksek maliyetli borçlanma araçlarından uzak durun denmekte ki zaten böylesine kitabi bir bilgi her tasarruf metninde demirbaştır.

Felaket telalığı yapmak gibi bir niyetim yok lakin komşudaki krizinden de görebildiğiniz üzere üretmeden harcamak ancak Yunanistan gibi Avrupa Birliği’ne sırtınızı dayadığınızda mümkün. Yoksa üretmeyen ve biriktirmeyen bir ülke olarak battığınız çukurdan çıkmanız için IMF dışında kimse size yardım etmez.

‘Dünya Sefalet Endeksinde’ Türkiye’nin 2018 sonu itibariyle 5. sırada yer alması bekleniyor.

 1. İsrafı önle, faturalarını azalt!
 2. Lüks tüketimden uzaklaş!
 3. Beslenme ve gıda harcamalarını gözden geçir!
 4. Güvenlik endişen yoksa fiziksel altın al!
 5. Gram altın paranın iş yapmayacağı her yerde iş görür!
 6. Ulaşım giderleri yeniden planlanabilir!
 7. İhtiyaç maddelerine ulaşmak zorlaşacağı için stok yapılmalı!
 8. Mayonez, kedi maması veya flüt zaruri birer ihtiyaç değildir!
 9. Düzenli kullandığınız temini zor ilaçlarını yedekle!
 10. Emlak fiyatları daha da düşecek; yatırım için uygun zamanı bekle!

Krizleri düşünerek az çok demeden birikim yoluna gidiyorsanız tutarı bir miktar artırabilirsiniz. Altın hesapları her uzmanın gözdesi atlamadan not almakta fayda var.

Ben şahsen; mevduatı asla TL’de tutmam ve kimseye de bunu tavsiye etmem! 10 bin TL para için krizden en az zararla sıyrılma reçetesi yüzde 50-50 döviz ve altın olarak öngörülüyor. Riskli varlıklardan ise uzak durulmalı. Bana göre risk borsa, size göre nedir bilemiyorum.

6 Ağustos 2018 itibariyle Gana Cedisi, TL’den daha değerli durumda! Türk lirasından değerli diğer iki Afrika para birimi Libya Dinarı (3.74 TL) ve Tunus Dinarı (1.92 TL).

Ekonomik Krizde En Çok Neler Zamlanır?

Temel gıdalar dışında dövizdeki hareketlerden kolay etkilenen ve speküle edilebilecek hijyenik ürünler, makarna gibi değerli karbonhidratlar, kağıt temizlik grubu, bebek bezi, deterjan, şampuan ve elzem kozmetikler ekonomik krizde en çok zamlanan ürünler olarak öne çıkar.

Benzer maddeleri sağlıklı muhafaza edebilmek için oda veya bodrum katı gibi uygun alanları kiler olarak hazırlamak önemlidir. Muhafaza kapları ve ilgili tüm alanlar fare, haşere vb zararlılardan arındırılmalıdır.

Krizler esnasında sık elektrik kesintileri yaşanabileceği için derin dondurucu kısmi bir yardımcıdır.

Belirlediğiniz ürünleri temin ederken son kullanma tarihine de dikkat etmelisiniz. İhtiyacım olmaz diye düşündüğünüz bir ürünü takasta kullanma olasılığı göz ardı edilmemeli ve ne olursa olsun hiç bir malzeme çöpe atılmamalı.

Bu kadar madde ve liste arasında “temiz su” ihtiyacını yazmadık aman dikkat! Su ve hijyen son derece önemli.

Gıda stoğu önemlidir. az çok yedekleme ile parasız kaldığınızda eliniz rahatlatır. Unutmayın; İkinci Dünya Savaşının yokluk yıllarında insanlar çuvalda patates yetiştirerek, avlanmayı öğrenerek hatta balkon bahçeciliği ile hayata tutundu! 

Çaresiz insanlar kaos doğurur. Bireysel silahlanmayı tavsiye etmiyoruz ancak ailenizi korumanız gerekirse neler yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz!

Piyasa denen şey duyguları olan bir varlık değildir ve size acımaz!

Umarım bu can sıkıcı paylaşımı kriz geldiğinde değil, krizden önce okur ve gereğini yaparsınız. Ülkemizde er geç yaşanacak bu durum kriz değil tam anlamıyla bir iflas olacak! Yol kesmeler, adam kaçırmalar aklınıza ne gelirse her türlü Arka Sokaklar senaryosuna hazırlıklı olun!

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

4 Yorum

 1. Türkiye’nin içinde bulunduğu durum nedeniyle kapıya dayanan ekonomik krizle baş etmek oldukça zor. Bu saatten sonra Allah yardım etsin demekten başka bir yol yok sanırım.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*

İnceleme'den Son Makaleler

Otomatlar Katil Çıktı!

1978’den 1995’e kadar toplam 37 Amerikalının düşen otomatların altında kalarak öldüğü istatistiğini
Başa Dön