Ekmek Yapma Makinesi Hayatınızı Kurtaracak

Ekmek yapma makinesi; sık ekmek tüketen kalabalık aileler için hayat kurtarıcı, çoğu zaman da hevesle alınıp yüzüne bakılmayan bir mutfak eşyası.

Artısı ve eksisiyle gelin inceleyelim, ekmek yapma makinesi tavsiye edilir mi edilmez mi sorusuna cevaplar arayalım.

Ekmek Yapma Makinesinin Artıları

Ekmek; buğday unu, maya, tuz ve suyun belli oranda karışıp yoğrulması ve ortaya çıkan bu hamurun fermante edilerek pişirilmesiyle elde edilen bir gıda.

Fırınlardan bakkal-market-büfe veya zincir market gibi aracılara, oradan da mutfaklara ulaşan ekmeklere yolculukları esnasında bir çok el dokunabiliyor. Hijyen takıntısı olanlar konunun altını çiziyor ancak gözden kaçabilecek farklı hususlar da var.

Malumunuz, ülke genelinde fırın denetimleri Ramazan ayı öncesinde, o da göstermelik olarak yapılıyor.

Ölmüş sinekler, su borularına asılı çoraplar, ortalıkta gezen fare ve haşereler, standart altı gramajla ekmek satışı ve yetersiz havalandırma gibi beylik sorunları tespit eden ekiplerin “kabahatler kanununa göre” uyarı ya da para cezası kesmekten başka ellerinden bir şey gelmiyor.

Türkiye Ekmek Sanayi İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar: “Fırının hamurhanesine git, seni içeri sokmuyorsa bir daha oradan ekmek alma.”

İş peşinde koşan bir habercinin, adına imalathane denen bu mezbeleliklerden birine girmesi yeterli.

Özetle fırınların neredeyse tamamı, başlı başına halk sağlığını tehdit ediyor. Son olarak şunu da ilave edelim; o adına hamur adını verdikleri oluşumu yoğururken kullandıkları su, dev kazanlara girmiş rezil bahçe hortumlarından geliyor. Şehir şebekesi elbette..

Ben Ambalajlı Ekmek Tüketiyorum

Uzmanlara göre özellikle marketlerde sık karşımıza çıkan ambalajlı ekmeklerin katkılı oluşunu “kolay bayatlamamasına” bakarak anlamak mümkün.

En güvenilir ekmekler günübirlik olanlar ve tazeliğini saatler içinde kaybedenler ancak bu noktada da elbette güvenilir fırınların tercih edilmesi gerekiyor. Katkılı ekmekler, kanser dahi yapabilen ve devleti yasakladığı ürünler.

Depremde altında fırın olan binalar büyük tehlikede. Çünkü demiri buhar çürütüyor. Fırında demir diye bir şey kalmıyor.”

Özetle neden fırınlara güvenmiyorum! 3. sınıf kalitesiz değirmen unları kullanıyorlar. →  fırınların üretim alanları temiz olsa da satış noktaları pislik içinde → mevzuata uyulmuyor ve gramajı eksik ürün satılıyor! İnsan sağlığıyla oynanıyor.

Ekmek Yapma Makinesi Neden Tercih Edilmeli?

Sadece ekmek yapmazsınız, kek vb “cevizli ve üzümlü” ürünler de evinizin güvenilir ortamında yapılabilir.

Üstelik tazeliğine, kalitesine ve temizliğine siz kefilsiniz. Geceden zamanlayarak sabah taze ekmek kokuları ile uyanmayı kim istemez ki? Biraz yer kaplıyorlar ve elektrik faturasını şişirebiliyorlar ancak tertemiz ekmekler yemeyi kim istemez ki?

  • Karlı yağmurlu günlerde uzak fırınlara gitmek zorunda kalmazsınız.
  • Köy hayatına özlem duyan ailelerin geçmişe gitme aracıdır.
  • Çoğu makinede ılık tutma programı standarttır.
  • Sadece ekmek değil; reçel, komposto kek ya da çörek de hazırlanabiliyor.
  • Çıtır kabuk ayarı dahi yapmak mümkün!
  • Tariflere birebir uymalısınız aksi takdirde ekmeğiniz taş gibi olur.

Evde Ekmek Yapımı

Yeni evli çiftlerin standart çeyiz eşyası ile bir tarifi hazırlamak 5 dakika sürer. En geç 4 saat içinde de fırından yeni çıkmış ekmeğiniz hazır olur.

Arzu ederseniz ekmek yapılırken alet sinyal verdiğinde makineye çekirdek içi, sarımsak, zeytin ezmesi gibi şeyler ekleyerek değişik tatlar da deneyebilirsiniz. Aslında ekmeği hiç yememek daha sağlıklı ancak çocuklu ailelerde bu pek de mümkün olmuyor.

Ekmek Yapma Makinesine Temkinli Yaklaşanlar!

Bu makinelerde kullanılan unların çoğu, ambalajında yazan tarifin kolay ve hızlıca uygulanmasına olanak verecek şekilde katkılı. Üreticilerin tahammüllü ürün dediği bu tip hazır paket unlar da sıkça eleştirilen ürünlerden.

İkinci eleştiri konusu ise “bir anlık hevesle alınıp kenara bırakılabilen” eşyalardan olma potansiyeli ile ilgili. O alıştığımız bakkalın somun ekmeğini pek tutturamıyoruz. Kıvamı tutturamazsanız taş gibi ekmekler sizi bekliyor olacak.

Derler ki hem çok yer kaplayabiliyor, tüketim faturaya yansıyabiliyor ve elbette milli tembelliğimizi özetler bir ifadeyle: “En az 3 saatte pişiriyor, kim uğraşacak şimdi gidip almak varken…”

Model marka tercihi konusunda kararsız kalanlar Hepsiburada sayfalarından yorumları ve fiyatları inceleyebilir. 500 gramdan 1000 grama kadar farklı modeller; 100 $ başlangıç fiyatıyla etiketlendirilmiş.

Alalım mı Almayalım mı?

Unu eleyen, hamura şekil veren, pişirme esnasında refakat eden, düşenleri sepete koyan, sepetten çıkarıp ekmek dolabına yerleştiren ve satın almadan önce mıncıklayanlarla birlikte siz dahil en az 6-7 kişi sofranıza gelen, çocuğunuza bebeğinize yedirdiğiniz ekmeği ellemektedir.

Üstelik sadece İstanbul’da, 2015 yılında 900’e yakın ruhsatsız fırının çalıştığı tespit edilmiş. 

Nihai olarak düşüncem şudur ki; karar aşamasında bir oyum olsa ekmek makinesi almaktan yana kullanır, size de bunu tavsiye ederim. Kararsız kalanlar kullanan eş dost eşliğinde bir deneme sürüşüne çıkarak son kararı verebilir.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

2 Yorum

  1. Geçen gün fırında (normal fırın) ekmek yapayım dedim, nedense tam beceremedim ama onun bile tadı güzeldi. Hani çok takıntılı değilseniz bence basit bir şekilde fırında filan ekmek yapılabilir. Ama çocuklu ailelerde çocuklar alıştığı için standart görünmeyen ekmeleri yemeyi kabul etmeye bilir, bu durumda bu makinalar faydalı olur kanısındayım. sonuç olarak her durumda doğal beslenme sağlıklı bir diyet için önemlidir. Tabi çok kilo almamaya da dikkat etmek lazım.

    • Sevgili Oktay; ekmek makineleri başta biraz karışık gibi gözükse de YouTube’dan da destek alarak ilerlemek mümkün. Sadece ekmek olarak düşünmemek lazım. Çok güzel kek de yapıyorlar. Üstelik sabah kalktığınızda mis gibi kokular duyuyorsunuz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*