girls

Ek Gelir Sağlayacak Küçük İş Tavsiyeleri

Geçim sıkıntısı yaşayanlara ve ek gelir elde etmek isteyenlere faydalı olabilecek pasif gelir yöntemlerini araştırdık, yeni iş tavsiyeleri listeledik.

Bir çoğu ufak yatırımlarla hatta klavye başında kolayca yapılabilecek işler olduğundan, atama bekleyen öğretmenlere hatta ev hanımlarına da faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

Göreceksiniz internet başında para kazanmak, düşündüğünüz kadar zor değil.

Aliexpress’ten Al Ülkende Sat!

Posta veya kargo yoluyla yurt dışından özellikle Asya pazarından gelen ürünler için vereceğimiz siparişler, gümrük mevzuatına takılmaması adına 30 Euro’yu geçmemeli.

Amazon, Ebay gibi farklı siteler de incelenebilir. En çok satan ürünler listesi fikir vermesi açısından faydalı olacaktır. Toptan dijital saatler $0.37 dolardan bulunabiliyor.

Acil para ve iş kurma tavsiyeleri arayanlar bu saatleri rahatlıkla 5-10-15 TL’ye satabilir. Ufak tefek şarj cihazları, kablolar, kulaklıklar ve telefon kılıfları yine revaçta ve risksiz teknolojik ürünlerden.

Yaşadığınız ülke için gümrük mevzuatı farklı ve çok daha avantajlı olabilir. Merak etmeyin; giriş seviyesinde İngilizce dahi bilseniz sorun yaşamazsınız. Kargo ücreti ödenmemesi avantaj ancak ürünlerin gelmesi 3-4 haftayı bulabiliyor.

Peki Nerede Satacağım?

Ürünlerinizi Instagram ya da Facebook gibi büyük ağlar üzerinden satabileceğiniz gibi yerel pazarlarda da şansınızı deneyebilirsiniz.

İnsanlar genellikle CV’lerinde güzel durmayacağını düşündüğünden veya eleştirilerden korktuğu için mesleği küçümsüyor. Belediye üzerinden yer kiralayan iletişimi güçlü bir kişinin sadece hafta sonları çalışarak ciddi gelirler elde ettiğine şahit oldum.

Promosyon bir ifade olarak kabul etmeyeceğinize inandığım bir sırrımı paylaşmak isterim: “Bir dönem pazarcılık yaptım ve halen ara sıra yapmaktayım, sizi temin ederim gerçekten iyi kazandırıyor.”

Tek dezavantajı gerçekten yorucu ve yoğun dikkat gerektiren bir iş olması. Bu arada sahibinden ya da Letgo gibi platformlar için kurulacak sayfalarla durumu destekleyebilirsiniz.

E-Ticaret Siteleri Üzerinden Satış

Evde internet üzerinden iş imkanı – iş fikirleri araştıranlar için süreci kabaca düşündüğümüz kazanç akışını izah etmek isterim.

Uygun fiyatlarla imalat yapan, toptan giyim mağazası olan bir arkadaşınız olduğunu düşünelim. Seçtiğiniz ürünleri sizin için bir süreliğine ayırmasını satmamasını rica edin.

Yüksek trafiğe sahip Sahibinden.com veya Gittigidiyor üzerinden pazarlayın, 1 hafta sonra ödemesini yapın ve ürünü kargolayın.

Diğer küçük ölçekli e-ticaret platformlarına göre çok daha güçlü ve güven veren yapıları olduğundan bir çok kullanıcının ilk tercihidir. Mezarcıları veya takas önerileri ile gelen boş sohbetleri dezavantaj olarak nitelendirebiliriz ancak yine de ciddi bir kazanç kalemidir.

Boş Oda Kiralamak

Başka biriyle yaşayabilme fikri itici gelmiyorsa, evinizde boş boş duran bir odayı kiralayarak düzenli gelir elde edebilirsiniz. İzleyebileceğiniz yöntemlerden biri de Dünyaca meşhur Airbnb’yi kullanmak olabilir.

2008’de kurulan online işletme, insanların seyahatlerinde konaklayacak yer bulmasını amaçlıyor. Üye oluyor, kiralamak istediğiniz mekanın fotoğraflarını yüklüyor ve kriterlerinize uygun bir kiracının gelmesini bekliyorsunuz.

Evde Bakım Görevlisi Olabilirsiniz

Bakıma muhtaç yaşlılarla ve çocuklarla arası iyi olanlar; akşam veya hafta sonu çalışma alternatiflerini değerlendirebilir.

Günlük, haftalık veya aylık olarak sınıflandırılan bu küçük ölçekli iş kolu ile günlük 15 Euro’ya kadar kazanç elde edilebiliyor. İlanlara kariyer siteleri veya İSKUR üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu tip işlerin bizce tek dezavantajı; yaşlı ve çocuklarla muhatap olan kişilerin yoğun dikkat gerektiren bu tip görevlere adaptasyonu. Sadece evde çalışmak zorunda değilsiniz. Oyun ablası veya abisi olabilir, çocukları okula getir-götür işi yapabilir ve cep harçlığınızı çıkarabilirsiniz.

Akvaryum Balığı Üreterek Para Kazanın

Akşam haberlerine dahi konu olabilen, evde balık veya deniz canlısı üretimi son yılların popüler işlerinden biri haline geldi. Hatta solucan üretimi işini duymuşsunuzdur!

Balık üretimi ve pazarlanması ile ilgili gerekli verilere ulaşmak isterseniz “yorum” kısmı üzerinden bize yazabilir aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

Evinin bir bölümünü bu iş için ayırabilecek, az çok balıklarla haşır neşir olmuş kişilerin rahatlıkla başarılı olabileceği vurgulanıyor. Bir miktar yatırım yapmak gerektiğinden bu işin dezavantajını da “mali dikkat” olarak vermek mümkün.

Fotoğraflarınızı Satabilirsiniz

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız fotoğraflarınızdan ve arşivinizden para kazanabilirsiniz.

Hem hobi, hem de kazanç ylu. En keyifli para kazanma yöntemi tüm liste içinde bu olsa gerek. ShutterStock, Fotolia, IstockPhoto, DepositPhotos, Alamy ve Dreamstime gibi siteler üzerinde üyelikler açarak ilk adımı atabilirsiniz. Dezavantajı orta derecede İngilizce bilgisinin gerekliliği olabilir.

Direksiyon Hocalığı Yapabilirsiniz

Alakalı internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında direksiyon dersi verdiğinizi ilan ederek kursiyerlerinizi bekleyebilirsiniz.

Bir diğer yöntem de kurslarla anlaşmak olabilir. Otomobil veya motosikletinizin yıpranma payını dezavantaj olarak değerlendirebilirsiniz.

Direksiyon kursları benzer sitelerde yeni iş kuracaklara fikirler başlığı altında en çok paylaşılan önerilerden olsa da bir nokta atlanır: Milli Eğitim bakanlığından bir sertifika alınmasının gerekliliği. Zor bir iş değildir gözünüz korkmasın.

Boya Badana Yapmak

İSMEK gibi üretsiz kurslar üzerinden eğitim almanız şart. Eğer konuyla ilgili pek de bir bilginiz yok anca hevesiniz bolsa kendinize yatırım adına bir boyacının yanında mesai harcayabilirsiniz.

Duvarlara kuş kondurmanıza gerek yok! Pratik ve hızlı bir eliniz varsa sadece öğrenci evlerinden teklif alarak mali olarak beli doğrultmak mümkün. Pazarcılık gibi küçümsenen ancak gelir getiren mesleklerdendir.

Blog Yazarak Pasif Gelir Elde Etmek

Bir yazımızda detaylardan bahsetmiştik. Kaleminize güveniyorsanız, vaktiniz de varsa orta vadede güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Aceleci ve sıkılgan arkadaşların; ön hazırlık ve yoğun dikkat gerektirebildiğinden diğer maddeler üzerine yoğunlaşmasını tavsiye ederiz. Finansal fair-play kurallarına sadık kalacağınız uygun maliyetle yapılabilecek işlerdendir. 

Web Sitesi Editörlüğü

Haber sitelerinin gece editörlüğü, kalemine güvenen ve vakti olan arkadaşlar için çıtır gelir imkanları sunuyor.

Tabi buna benzer editörlük işlerinde, edebiyat fakültesi bölümü mezunu ya da öğrencisi takipçilerimizin şansının yüksek olduğunu belirtelim. İlgili forumlar yahut web sitelerinin iletişim formları üzerinden sorumlulara ulaşmak mümkündür. Ek iş arıyorum derseniz mutlaka size haber vereceklerdir.

Borçtan kurtulmak için denenebilecek 20 farklı iş:

 1. Kullanmadığınız eski telefon, kitap, kıyafet gibi eşyalarınızı satabilirsiniz.
 2. Otomobil veya motosikletinizi kiralayabilirsiniz.
 3. Sanal asistan olarak çalışabilirsiniz.
 4. Dizi-film çevirisi yapabilirsiniz.
 5. Köpek gezdirebilirsiniz.
 6. Öğretmenlik yapabilirsiniz.
 7. Temizliğe gidebilirsiniz.
 8. Makyaj yapabilirsiniz.
 9. Butik kurabiye ve pastalar yapabilirsiniz.
 10. Şoförlük yapabilirsiniz.
 11. Oyun, uygulama, web sitesi test edebilirsiniz.
 12. Toplanma ve taşınma konusunda yardımcı olabilirsiniz.
 13. Broşür dağıtabilir anket yapabilirsiniz.
 14. Bilgilerinizden para kazanabilirsiniz.
 15. Gizli müşteri olarak mekanları ziyaret edebilir ürünleri test edebilirsiniz.
 16. El becerilerinizi kullanarak satabileceğiniz ürünler üretebilirsiniz.
 17. Yörenize ait ürünlerin satışına aracılık yapabilirsiniz.
 18. Bahçıvanlık yapabilirsiniz.
 19. Çocuklar için oyun ablası veya abisi olabilirsiniz.
 20. Evcil hayvan bakıcısı olabilirsiniz.

Takı-etiket-sabun-kalem-boncuk-nikah şekeri ve örgü bebek işleri gibi yorucu ve az gelir getiren fason görevleri listelemediğimizi belirtmek isterim.

Biraz param var ve yatırım yapmak istiyorum diyen arkadaşlar ise; şişme oyun parkları, buz pisti yatırımı, aquapark işletmeciliği, yürüyen AVM atları, dondurma makineleri, elektrikli bisiklet kiralama işi veya jetonlu oyun makinelerinde şansını deneyebilir.

Özellikle yazlık bölgelerde çok fazla çocuk olacağı düşünüldüğünde bir çoğunda zarar etmezsiniz. Acil paraya ihtiyacım var diyenler için görebileceğiniz üzere evden çalışma fırsatları çok çeşitli.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

7 Yorum

  • Affet geç yazdım. Böyle listeleyince ben de şaşırıp kendimi değersiz ve az iş yapıyor olarak hissettim.

  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitimlere katılmanız ve usta direksiyon eğitmeni sertifikası almanız gerektiğini son olarak ekleyelim. Bu da alınmayacak bir sertifika değil.

 1. Biz anlattığınız yöntemlerden bir tanesi olan E-ticaret siteleri üzerinden satışlar yapmaktayız. Daha çok teknoloji ve elektronik içerikli ürünleri tedarik edip bunları pazar yerlerinde satışa sunmaktayız.

  Ürünleri ise toptancılardan iskontolu olarak temin edip, pazar yerlerinde karımızı katarak satıyoruz. Bunu herkeze önerebilirim. Ayrıca Kripto para borsasında 3-5 bin tl’niz var ise al-sat yapabilirsiniz. Tabii ki sabır ve iyi takip gerektiren bir iştir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*

İş Tavsiyeleri'den Son Makaleler

parasız eğlen

Parasız Eğlenme Yolları

Dağınıklıktan Kurtul, Kullanmadıklarını Hediye Et Minimalizm etkisinde süreç hızlanır. Kullanmadığınız giysi, kıyafet,
Başa Dön