dark web nedir

Deep Web Neden Tehlikeli?

Deep web; sınırların olmadığı, her türlü illegal yapı ve ürüne anonimlik vadeden Tor-Epic vb belli tarayıcı ve bağlantılar üzerinden ulaşmanızı sağlayan gizli bir kapı! Para birimi olarak sanal para Bitcoin kullanıyorlar.

Patlayıcı yapımını anlatan dersler, canlı yayın işkence odaları, uyuşturucu ticareti, istediğiniz ürünleri çalmaya ve üstelik bunu videolamayı vadeden hırsızlar, ‘ıslak iş’ ve ‘tasfiye’ gibi kodlarla müşteri arayan kiralık katiller, silah cephane satıcıları, istismar videoları, yamyamlık paylaşımları aklınıza ne gelirse.

Bunların dışında,  özgürce haber yazarak kendi istihbari ağını kurmak isteyen aktivist gazeteciler de ifşa ve sızıntı amaçlı Deep Web’den faydalanıyor.  Örneğini Wikileaks olarak vermek mümkünken, bu saydığımız “bazı kısımlarına şifreyle girilebilen” sapık karanlık alana ise → Dark Web ← adı veriliyor. Deep Web’in erişilebilen internetten 500 kat daha büyük olduğu düşünülüyor. Rakam 2001 verisi dikkatinizi çekerim.

Açıkçası ilk defa, -kelimeleri dikkatle seçmeye çalışsam da- bir yazıyı hazırlarken bu kadar zorlandım. Bir yandan bazı ifadeleri sansürlüyor ve “gizlilik cazibesiyle” sizi çekip sürüklememesine gayret ediyorum bir yandan da paylaşımın okuyana bilgi vermesine.

Dediğim gibi o kadar iğrenç şeyler var ki paranızı aklayacağını, size istediğiniz silahı bulabileceğini, site şifre hack’leyeceğini söyleyenler evliya gibi kalıyor. Forum ve chat odaları bunlarla dolu.

En bilinen şehir efsanesi; istihbarat örgütlerinin takibi kolay bu çekici (!) suç havuzunu bile isteye oluşturması. İstedikleri kopuğu nerede bulacaklarını bildiklerinden; teröristi suçlusu sapığı ne ararlarsa ellerinin altında oluyor. İstihbaratın trollemesi bir bakıma.

Sıradan kullanıcıların görüntüleyemediği Deep Web’de amaç kırılamayan bir şifreleme algoritması üzerinden bilgi veri alışverişi sağlamak; bunu gönderen yahut talep eden kişinin lokasyonunu gizlemek. Dijital ayak izlerinin yeterli ciddiyette takip edilmemesi ya da edilmek istenmemesi en büyük avantajları. Arama motorları tarafından indekslenmeyen yani listelenmeyen gizli sitelerin tümüne de Deep Web, yani Derin Web deniyor!

Sanırım merak edenler için ne kadar iğrenç bir yer olduğunu özetleyebildik. Uzak durun!

1979 → İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim → Inter Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup - Şu sıralar Anadolu Üniversitesi Tarih bölümü öğrencisi. - BABA

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.