Coğrafya Dersinde Neredeyiz?

TYT 2018 sosyal bilimler 20 soruda 6.003, AYT 2018 Coğrafya-1 6 soruda 2.271 ve Coğrafya-2 11 soruda 2.856 ortalama doğru sayısına sahip olduğu paylaşılan verilerden görülmektedir. Eğitim sisteminde yerine oturmayan taşlardan ziyade öğrencilerin eğitim aldıkları öğretmen ve yararlandıkları kaynaklar da bu durumdan sorumludur. Değişen MEB müfredatı ezberci eğitimden arınarak öğrenmeyi destekleyen eğitim sistemine geçiş için mücadeleye başlamaktadır. Bu süreçteki en büyük destekçisi Tonguç Akademi olmaktadır. Yüzde yüz MEB müfredatına uygun coğrafya konu anlatımı ve deneme testlerini 9, 10, 11 ve 12. Sınıf öğrencilerine sunmaktadır.

tonguç akadeni

Tonguç Akademi’de Coğrafya Dersi

Bu desteği yalnızca basılı kaynaklar ile sağlamayan Tonguç Akademi tamamen profesyonel eğitimci kadrosu ile hazırlanan dijital soru ve çözümlerin yer aldığı, onlarca detaylı video içeriğini de hizmete sunmaktadır. Edinilen coğrafya konu anlatımı kitaplarının, sınıf paketi ve sınıf anahtarı gibi üyelik paketlerinin uygulaması olan TATS (Tonguç Akademi Takip Sistemi) günümüz teknolojisinde popüler olarak akıllı telefonlara yüklenmektedir. Takip sistemi üzerinden yapılan her işlem kaydedildiğinden ve hatalar biriktirildiğinden uygulama öğrencileri eksik olduğu konulara yönlendirmektedir. Kitaplardaki QR kodu ile TATS’a taratılan soruların çözüm videolarına anında ulaşılmaktadır.

Dijital sorular ve konu testleri aracılığı ile öğrenilen coğrafya bilgileri anında tekrar edilmektedir. Konu anlatımında edinilen kazanımı ölçme imkanı sunmakta ve konu pekiştirilmesine yardımcı olmaktadır. En akılda kalıcı yöntemler ile eğitim veren Tonguç Akademi öğrencilerinin dikkatlerini dağıtmaya neden olacak unsurlara yer vermemektedir.

Tonguç Akademi’de üyelik paketleri kapsamında yararlanılabilecek 67 coğrafya konu anlatımı (Youtube kanalında hiç yer almamış) ve 5 yazılı sınav mevcuttur. Toplam süresi 10 saat 32 dakika olan eğitim videoları öğrencilerin YKS ve okul sınavlarına tam teşekküllü hazırlanması sağlamaktadır.

Temel Coğrafya Eğitimi Konuları

Öğrencileri büyük başarılara atılan adımlara ve Tonguç ailesi ile gülümsemeye davet eden eğitim platformu özellikle 9. sınıf coğrafya ve 10. sınıf coğrafya temellerini sağlamlaştırmayı hedeflemektedir.

MEB müfredatı ile uyumlu olarak 9. Sınıf coğrafya konu anlatımı; Doğal Sistemler, Beşeri Sistemler, Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler, Çevre ve Toplum ünitelerini içermektedir. 10. sınıf coğrafya konu anlatımı da aynı ünite isimlerine sahiptir. Ancak konu içerikleri tamamen bağımsız ve farklıdır. 9. Sınıf coğrafya konu anlatımında temel bilgiler (özellik ve unsurlar) yer alırken 10. Sınıf coğrafya konu anlatımı ayrıntılı ve ileri seviye bilgiler ile donatılmıştır. Örnek verilecek olursa çevre ve toplum ünitelerinde 9. Sınıf için doğal çevre ve insan etkisi faktörleri yer alırken 10.sınıf coğrafyasında doğal afetler bulunmaktadır.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*