İstanbul’un Halka Açık Son İdamı Börekçi Ali

Börekçi Ali İstanbul’un Halka Açık Son İdamı

Beşiktaş Sinanpaşa’da fırıncılık yapan Börekçi Ali, çuval satma bahanesiyle dükkanına çağırdığı üç kişiden ikisini mahzeninde kürekle öldürür, yakarak ve denize atarak yok etmeye çalışır, paralarını gasp eder.

Hasan Gulam adındaki bir başka çuvalcı, çağrılmasına rağmen gelmeyecek ve belki de bu kararı hayatını kurtaracaktır. Tarihler 27 Eylül 1955’yi göstermektedir. 

Börekçi; 27 Eylül 1957 tarihinde yani cinayetten tam iki yıl sonra idam cezası alır. 

Frengili Katil olarak bilinen Ali Ünver, araya giren 27 Mayıs ihtilali yüzünden idam edilmeyeceği düşüncesine kapıldıysa da kararı kapalı olan TBMM değil 3 yıl sonra Milli Birlik Komitesi verecektir.

Hakim Selman Yörük kalemini kırmaz ve “bu celsede kalem kırılmayacaktır” diyerek verdiği idam karardan dolayı hiç bir pişmanlığı olmadığını açıkça belli eder. 

İnfaz yeri için Mısırçarşısının hâle bakan kapısı seçilmiştir. 24 Aralık 1960 günü sabaha karşı 04.37’de meydanda binlerce kişi toplanır. İkinci cellat, daha sonra Adnan Menderes’in celladı olacak Kemal Aysan’dır.

Türkiye’de Ölüm Cezası:

Katil, “hani af vardı Cemal Paşaya mektup yazmıştım yanıtını beklememiz lazım, böyle bir şey olamaz” diyerek kendini yere atacak ve güçlükle zapt edilecektir.

Üsküdar Toptaşı Cezaevinde kral muamelesi gören kabadayıya idam gömleği zorla giydirilir, imam Yahya Eskişehirli’nin dini telkinleriyle sakinleşir kendisini meydan götürecek askeri kamyona biner. 

İlk denemede, meyhaneden bulunup getirilen cellat Ali Çelik, ya sarhoşluğunun ya da heyecanının etkisiyle ilmiği boynuna geçiremeyince katil, ‘Allah da asılmamı istemiyor’ diye bağırır.

Öncesinde de idamdan kurtulmak için deli taklidi de yapacaktır. Bu esnada orada bulunan komiser Muzaffer Acar, sehpaya fırlamış ve ilmiği cüsseli Ali Ünver’in boynuna geçirmiştir.

Cellat yamağı Kemal Aysan, Börekçi’nin sandalyesini tekmeler. Katilin darağacında ölmesi 7 dakikayı bulur. 6 saate yakın ibretlik olarak teşhir edilecek ve sonrasında belediye tarafından gömülecektir.

Kemal Aysan, bu idamdan 9 ay sonra Adnan Menderes ve iki bakanı asmakla görevlendirilecek ancak işi eline yüzüne bulaştıracaktır.

İdamından sonra infazlar 1965’te çıkarılan yasa ile halka kapalı olarak cezaevi avlularında uygulanmaya başlanır. Bu arada; Fatih’te şimdilerde bir Börekçi Ali Sokak var ancak umarız bu durum sadece bir isim benzerliğinden ibarettir.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*