börekçilik

Börekçi Açmak için Gerekenler

Börekçi açmak → İlk akla gelen iş fikri olmasına rağmen basitliği ve nakit çalışılma avantajı ile dikkat çekiyor, 10 gün içinde 30-40 M²’lik orta halli bir dükkana kavuşabileceğimiz kazançlı da bir iş modeli. Dekorasyon yaptırmak isteyecek veya seyyar bir dükkan tercih edeceklerin karşısına ek maliyetlerin çıkabileceği unutulmamalı. Yine de bütçe ayırmanız gerekiyorsa LCD ekranlar yerine koku ve ses yalıtımının tercih edilmesini öneririz. Takdir edersiniz ki kimse yağ ve yumurta kokuları içinde oturmaktan hoşlanmaz.

Özel şartlara sahip değilseniz dükkan ya da iş yeri açmak için sizden bir çok belge talep edecek 3 farklı kuruma gitmeniz bir müddet bürokrasi içinde boğulmanız gerekir. Vergi Dairesi, ilgili belediye ve son olarak da bağlı olacağınız odalara başvurmanız gerekecek. Dükkan açmanın maliyeti kuracağınız iş yerine bağlı olarak bin ila 3 bin lira arasında masrafı beraberinde getirir ve bu masraf kalemleri her yıl artmaktadır.


Börekçi Açmak İsteyenler için Dükkan Seçimi

Okul, sanayi sitesi ve ilgili tesisler, pasaj ve AVM’ler, yoğun yaya güzergahları, otobüs metro durakları, devlet daireleri gibi çekim noktaları iyi araştırılmalıdır. Genellikle; bu saydığımız kanalların yoğun trafik yaşanan sabah saatlerinde nasıl tepki verebileceğini uzun bir saha araştırmasıyla iyice etüt etmek gerekir. Misal yanınızda okul vardır ancak okulun içinde uygun fiyatlı satış yapılmaktadır veya metro girişindesinizdir ancak zaten metro içinde rakipler vardır gibi.

Pasajlar genellikle sabah saat 10 gibi açılır ve trafiği kaçırmanıza neden olabilir, keza yola bakan bir vitrininiz yoksa bu da sizin için bir dezavantaj anlamına gelir. AVM veya pasaj içinde çalışmayı düşünüyorsanız yol haritanızı bu şekilde revize edebilirsiniz. Araç hareketliliği de önemlidir.

börek salonu

Börekçide Ne Satacağız?

İşinin ehli bir börek ustası iseniz çok şanslısınız. Aksi halde kalitesi tartışılır “al-ısıt” dondurulmuş ürünlere ve aracılara mahkum olacaksınız demektir. Börekçilik yaparak para kazanmanın hayallerini kuruyorsanız sabah 05.00’te tezgah başında olmanızın gerektiğini bilmelisiniz. Bu şekilde bir mesai ile gündüz 15:00’e kadar çalışıp ciddi kazançlar elde eden arkadaşlarımız vardır. İlerleyen zamanlarda ise poğaça açma grubu, mevsimine göre dondurma yaş pasta satarak gelirinizi ikiye katlayabilir kadronuz ve yeriniz müsaitse kahvaltı dahi verebilirsiniz.

Hacme göre motorlu eve servis düşünülebilir. Günümüzde bir çok börekçi cirosunun neredeyse yarısını eve servis ile elde etmekte.

Dikkat edilecek hususlar:

 • Zaten az kazanacaksınız, ortakla çalışmayın!
 • Tembel karakterlere göre bir meslek değildir.
 • Kalite ve hijyenden ödün vermeyin!
 • Kimse tüplü TV’den siyasi parti kanallarınızı izlemek zorunda değil!
 • Çalacağınız müzikler genele hitap etsin.
 • Somurtmak kötü böreklerden daha çok kaybettirir.
 • 1-2 parasız çay versen ölmezsin.
 • Ailenden başka kimseye güvenme, bazen onlara da güvenme.
 • İşinin başında dur, kimseye teslim etme.
 • Hakkını vererek yapmayacaksan çok çeşide gerek yok.
 • Peynirli poğaça yapacaksan mutlaka içinde peynir olsun!
 • Bayilik alarak börekçi açacaksan kar & zarar hesabını iyi yap.
 • Sıfır almak zorunda değilsin, ikinci el temiz ekipmanlar bulabilirsin.
 • Instagram’ı ve diğer sosyal ağları kullanmaktan çekinmeyin.
 • Tüm malzemeleriniz kaliteli olsun! Bu işi hakkını vererek yapın.
 • Sabah börek, öğleden sonra kır pidesi satabilirsin.
 • Börekçilik size göre değilse diğer iş tavsiyelerimize göz atabilirsin.
 • İstanbul’da 20 bin TL’ye de 200 bin TL’ye de devren dükkanlar var.

Karşı gözü ayrı oynayan ustaların (!) ve özellikle motokuryelerin çoğu, yanar döner ve kaypak olabiliyor. Son derece dikkatli olmakta fayda var.

börek salonu

Börekçilik ile Ne Kadar Kazanırım?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrasında devletten kredi alan ev hanımlarının hamaratlığı, akşam haberlerine konu olabilen başarı hikayelerine konu olabiliyor. Erkekler; mutfakta marifetli eşlerine maddi manevi destek olurlarsa börekçinin UBER’i olup ciddi kazançlara ortak olabilirler. Kaliteli harman çaylar, uygun fiyatlı bol çeşit ve esnaf olabilmek başarı şansını artıran faktörler. Kadınlar temizlik ve insanlık konusunda erkeklerin fersah fersah önünde.

KOSGEB, rekabetin fazla olduğu durumlarda kredi vermekten haklı olarak kaçınabiliyor.

Çay, ayran ve sütlerde kar marjının çok yüksek olduğunu unutmamak gerek. Sağlam bir olumlama ile ayda 2.000 $’ın altına düşmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Dolar bazlı yazdım zira TL değer kaybediyor, paylaşımın güncelliğini korumak önemli.

Evde Börek Yapıp Satarak Para Kazanmak

Tam zamanlı bir mesai veya dükkan için yeterli bütçe ayıramayacak hanımlar minimum sermaye ile güçlü kazanç kapısı yaratabilir hatta ilerleyen zamanlarda kurumsallaşabilir. Ustalığınıza güveniyorsanız müşteri bulabilmek için Instagram’ı kullanabilirsiniz. Bu börekleri satın alabilecek birçok kişiyi özellikle sosyal medya üzerinden kolayca bulabilirsiniz.

Buraya dikkat! Size iş verme vaadi ile yaklaşıp teminat kaparo vs isteyecek dolandırıcılara karşı dikkatli olmalısınız. Yakınlarda çay ocağı, kahvehane varsa anlaşabilir ve siparişlerinizi düzenli aralıklarla teslim edebilirsiniz.

Müşteri Çekmek için Yapılabilecekler:

El ilanları, broşür veya kartvizitler dağıtmak, yerel radyolarda tanıtımlar yapmak, sosyal medyayı kullanmak, bilboard’lara reklamlar vermek ilk akla gelen fikirler. Ülkemizde severek tüketilen pide-börek sektöründe bir kariyer hedefiniz varsa yapılacaklar listenize reklam bütçesini de eklemenizde yarar var. Görüleceği üzere, pide börek salonu açma maliyeti farklı kalemlerden oluşuyor.

Faydalı Olabilecek Paylaşım Modelleri:

1979 → Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim → Inter Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → TremGlobal - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - BABA

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*