Börekçi Açmak için Gerekenler

Börekçi açmak → İlk akla gelen iş fikri olmasının yanı sıra sadeliği, aşağı yukarı herkesin kolayca yapabilecek oluşu ve nakit kazanma avantajı ile dikkat çeker, cüzi maliyetlerle 10 gün içinde 30-40 M²’lik orta halli bir dükkana kavuşabileceğimiz kazançlı da bir iş modelidir aynı zamanda.

Dekorasyon yaptırmak isteyecek veya seyyar bir dükkan tercih edeceklerin karşısına ek maliyetlerin çıkabileceği unutulmamalı.

Yine de bütçe ayırmanız gerekiyorsa havalı LCD ekranlar yerine koku ve ses yalıtımının güçlendirilmesini öneririz. Takdir edersiniz ki hiç bir müşteri yağ ve yumurta kokuları içinde oturmaktan hoşlanmaz, es kaza dükkanınıza uğrasa dahi kendisi ve haber vereceği çevresindekiler sürekli müşteriniz olmayabilir.

börekçi açmak

Özel şartlara sahip değilseniz dükkan ya da iş yeri açmak için sizden bir çok belge talep edecek 3 farklı kuruma gitmeniz bir müddet bürokrasi içinde boğulmanız gerekir.

Vergi Dairesi, ilgili belediye ve son olarak da bağlı olacağınız odalara başvurmanız gerekecek. Dükkan açmanın maliyeti kuracağınız iş yerine bağlı olarak 300 dolar masrafı beraberinde getirir ve bu masraf kalemleri her yıl artmaktadır.

Döviz cinsinden belirtmemin nedeni TL’nin zaman içinde kayıp yaşayabilmesi ve makaleyi okuyanlara aşağı yukarı bir miktar ifade edebilme kaygısı arkadaşlar.

börekçi

Börekçi Açmak İsteyenler için Dükkan Seçimi

Okul, sanayi sitesi ve ilgili tesisler, pasaj ve AVM’ler, yoğun yaya güzergahları, otobüs metro durakları, devlet daireleri gibi çekim noktaları iyi araştırılmalı, keza börek maliyeti hesaplama dikkatle analiz edilmesi gereken bir konudur.

Genellikle; bu saydığımız toplanma noktalarının yoğun trafik yaşanan sabah saatlerinde nasıl tepki verebileceğini uzun bir saha araştırmasıyla iyice etüt etmek gerekir.

Misal yanınızda okul vardır ancak okulun içinde uygun fiyatlı satış yapılmaktadır veya metro girişindesinizdir ancak zaten metro içinde börekçi tezgahı ile rakipleriniz beklemektedir gibi.

AVM’de dükkan sahibi dahi olsanız tüm yemekçilerin en üst katta olduğu düşünüldüğünde fırsatlı olup olmadığını sorgulamanız gerekiyor.

Pasajlar kalabalıklığı düşünülerek avantajlı gibi gözükse de genellikle sabah saat 10 gibi açılır ve trafiği kaçırmanıza neden olabilir, keza yola bakan bir vitrininiz yoksa bu da sizin için bir dezavantaj anlamına gelir.

AVM veya pasaj içinde börekçi açmak istiyorsanız yol haritanızı bu şekilde revize edebilirsiniz. Dükkan önünde yaşanabilecek araç hareketliliği de önemlidir.

börekçi açma

Börekçide Ne Satacağız?

İşinin ehli bir börek ustası iseniz ve kendi dükkanızı açmak istiyorsanız çok şanslısınız 1-0 önde başlayacaksınız. Aksi halde kalitesi tartışılır “al-ısıt” dondurulmuş ürünlere ve aracılara mahkum olacaksınız haliyle kar marjından olacaksınız demektir.

Börekçilik yaparak para kazanmanın hayallerini kuruyorsanız sabah 05.00 civarında tezgah başında olmanızın gerektiğini bilmelisiniz burası kritik.

Bu şekilde bir mesai ile gündüz 15:00’e kadar çalışıp ciddi kazançlar elde eden arkadaşlarımız vardır. İlerleyen zamanlarda ise poğaça & açma grubu, mevsimine göre dondurma yaş pasta satarak gelirinizi ikiye katlayabilir kadronuz ve yeriniz müsaitse kahvaltı hatta ev yemekleri dahi verebilirsiniz.

Ev hanımı kardeşlerimizin kabiliyetleri doğrultusunda kendi ürünlerini sattığı bir çok hikayeyi akşam haberlerinde veya dost meclislerinde dinliyoruz.

Bu yönde bir kararınız varsa yavaş yavaş adım atmanızı öneririm. Bu sayede ürünlere hakim olacak esnaflık kabiliyetiniz artacak ve kimseden ürün almak zorunda kalmayacaksınız.

börekçi açma

Yakalanabilecek hacme ve bölgenin yapısına göre motorlu eve servis düşünülebilir. Günümüzde bir çok börekçi cirosunun neredeyse yarısını eve servis ile elde etmekte.

Börekçi açmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler:

 • Zaten az kazanacaksınız, ortakla çalışmak risklidir!
 • Tembel karakterlere göre bir meslek değildir.
 • Kalite ve hijyenden asla ödün vermeyin!
 • Kimse tüplü TV’den siyasi parti kanallarınızı izlemek zorunda değil!
 • Çalacağınız müzikler genele hitap etsin.
 • Somurtmak kötü böreklerden daha çok kaybettirir.
 • 1-2 parasız çay verseniz ölmezsiniz.
 • Ailenden başka kimseye güvenme, çoğu zaman onlara da güvenme.
 • İşinin başında dur, kimseye 5 dakika dahi teslim etme.
 • Hakkını vererek yapmayacaksan çok çeşide gerek yok.
 • Peynirli poğaça yapacaksan mutlaka içinde peynir olsun!
 • Bayilik alarak börekçi açacaksan kar & zarar hesabını iyi yap.
 • Sıfır almak zorunda değilsin, ikinci el temiz ekipmanları her zaman bulabilirsin.
 • Instagram’ı ve diğer sosyal ağları tanıtım amaçlı kullanmaktan çekinmeyin.
 • Tüm malzemeleriniz kaliteli olsun! Bu işi hakkını vererek yapın.
 • Sabah börek, öğleden sonra kır pidesi satabilirsin.
 • Börek dükkanı isimleri için Ekşi’ye göz atmanızı öneririm.
 • Börekçilik size göre değilse diğer iş tavsiyelerimize göz atabilirsin.
 • İstanbul’da 20 bin TL’ye de 200 bin TL’ye de devren dükkanlar var.

börekçi açma

Karşı gözü ayrı oynayan ustaların ve özellikle motokuryelerin çoğu, yanar döner ve kaypak olabiliyor bir anda işi gücü bırakıp gidebiliyor. Hal böyle olunca börek salonu ile başlayıp adım adım ilerlemekte, son derece dikkatli olmakta ve her zaman bir B planına sahip olmakta fayda var.

börekçi açma

Börekçilik ile Ne Kadar Kazanırım?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrasında devletten kredi alan ev hanımlarının hamaratlığı, akşam haberlerine konu olabilen başarı hikayelerine konu olabiliyor.

Erkekler; mutfakta marifetli eşlerine maddi manevi destek olurlarsa börekçinin UBER’i olup ciddi kazançlara ortak olabilirler. Kaliteli harman çaylar, uygun fiyatlı bol çeşit ve esnaf olabilmek başarı şansını artıran faktörler.

Kadınlar temizlik, esnaflık ve insanlık konusunda erkeklerin fersah fersah önünde. 

börekçi açmak

KOSGEB, rekabetin fazla olduğu durumlarda kredi vermekten haklı olarak kaçınabiliyor.

Çay, ayran ve sütlerde kar marjının çok yüksek olduğunu unutmamak gerek. Sağlam bir plan ile ayda 2.000 $’ın altına düşmeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Dolar bazlı yazdım yine ifade edeyim, TL değer kaybediyor, paylaşımın güncelliğini korumak önemli.

börekçi açmak

Evde Börek Yapıp Satarak Para Kazanmak

Tam zamanlı bir mesai veya dükkan için yeterli bütçe ayıramayacak hanımlar minimum sermaye ile güçlü kazanç kapısı yaratabilir hatta ilerleyen zamanlarda kurumsallaşabilir.

Ustalığınıza güveniyorsanız müşteri bulabilmek için Instagram’ı tüm dijital ağları kullanabilirsiniz. Bu börekleri satın alabilecek birçok kişiyi özellikle sosyal medya üzerinden kolayca bulabilirsiniz.

Buraya dikkat! Size iş verme vaadi ile yaklaşıp teminat kaparo vs isteyecek dolandırıcılara karşı dikkatli olmalısınız. Yakınlarda çay ocağı, kahvehane varsa anlaşabilir ve siparişlerinizi düzenli aralıklarla teslim edebilirsiniz.

börekçi açmak

Müşteri Çekmek için Yapılabilecekler:

El ilanları, broşür veya kartvizitler dağıtmak, yerel radyolarda tanıtımlar yapmak, sosyal medyayı kullanmak, bilboard’lara reklamlar vermek ilk akla gelen fikirler.

Ülkemizde severek tüketilen pide-börek sektöründe bir kariyer hedefiniz varsa yapılacaklar listenize reklam bütçesini de eklemenizde yarar var. Görüleceği üzere, pide börek salonu açma maliyeti farklı kalemlerden oluşuyor. Umarım faydalı olabilmişimdir.

börekçi açmak

Faydalı Olabilecek Paylaşım Modelleri:

Börekçi açmak için ne kadar sermaye lazım, börekçi açmak kosgep, börekçi açmak için gereken belgeler ve börek dükkanı üzerine deneyimlerimi paylaştım. Umarım beğenir ve yorumlarınızı paylaşırsınız.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

4 Yorum

   • Selam herkese iyi günler dilerim, börekçi açmak için ustalık belgesi şart mı, 2022 yasa değişikliğiyle gerek yok deniliyor, bilgisi olan var mı.

    • Yaşar bey ustalık belgesinin olması avantajınıza olacaktır. Bir iki arkadaşımın bu belgesi yok ancak börekçilik yapıyorlar belirtmek isterim.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*