Borç İsteyenler Nasıl Savuşturulur?

Borç isteyen kimse, gayet rahat ve çekinmeden bunu talep edebiliyorken bu gibi mezarcılara karşı kontra cevap düşünür; “sanki bunu isteyen bizmişiz” gibi kıvranır dururuz. “Kusura bakma şu an müsait değilim.” ne kadar küt bir cevap öyle değil mi? Hiç çekinmeden bunu söyleyebilirsiniz. Muhatabınız; akbaba akraba, arkadaş, bir anda ortaya çıkan biri yahut tanımlanamayan bir başka canlı türü olabilir. İlk tavsiyemizle başlayalım: Profesyonel bir ölücü, “dan-dun” konuşan insanlardan uzak durur ve avlarını bizim gibi mülayim yığınların arasından seçer. Özellikle genç zenginlerden ve hali vakti yerinde kimselerden.

Can sıkıcı bir ziyaretçinin ayağını kesmek istiyorsanız, ona borç para verin.

Müsait değilim dendiği zaman, “ne kadar müsaitsin” ya da “ne zaman müsait olabilirsin” gibi diyaloglara geçilebilir. Seviyeyi daha da düşüren bu gibi arkadaşları en yakın müşteri temsilcisine yönlendirerek kendimize şu soruyu sorabiliriz, “şu yaşıma kadar verdiğim borçların ne kadarını alabildim?” Tecrübeli bir “borç isteyen” bu noktada, “ama bana bankalar kredi veya kredi kartı vermiyor ki” diyerek yılışıkça kendini kitlemek yerine, “ya şu saate kadar acil bir ödemem var, ben sana X saate kadar öderim” kalıp cümlesiyle “zaman daraltıcı” yaklaşabilir. Bankanın itimat etmediği sicili bozuk bir adama ben neden güveneyim cevabı yapıştırılabileceği gibi “senin gibi keneye selam verdiğim güne lanet olsun” da diyebilirsiniz. Tabi bu son cümleyi kullanıp kullanmamak size kalmış. Ben kullanırım şahsen.

Suriyeli gibi Türkiye’ye geç, devlet yardımıyla beslen de denilebilir. Uzaklara dalıp giden neden siz olasınız ki? Bu tiplerin müspet yanıt alamadıkları takdirde senetle sıfır cep telefonu alarak götürüp sattıkları sabittir.

Google Borç Konusuna Nasıl Bakıyor?

 • Acil Para: 24.600.000 Sonuç
 • İhtiyaç Kredisi: 16.900.000 Sonuç
 • Borç Ödemek: 16.300.000 Sonuç
 • Borç Hukuku: 8.610.000 Sonuç
 • Borç Para: 7.750.000 Sonuç
 • Borç İstemek: 4.960.000 Sonuç
 • Borç Yalanları: 1.130.000 Sonuç

2015 verilerine göre aylık ihtiyaç kredisi başvurusu 120 bin olarak gerçekleşmiş ki 2018’i düşünemiyoruz bile. Türk halkı, borcu kapatmak için borç alıyor; sizden aldığını ona, ondan aldığını başkasına şeklinde durumu özetleyebiliriz. Hal böyle olunca da “öderiz beaaaaabi” ifadesinin sıhhati de sorgulanmakta. Borç baskısının yarattığı stresle insanlar her türlü sözü verebilmekte. Uzun süredir görmediğiniz bir arkadaşınız veya akrabanız bir anda arayıp sormaya başladıysa ya da ısrarla sizinle görüşmek istiyorsa sohbetin nereye gidebileceği hususunda bir fikir sahibi olunabilir.

Tecrübeli bir borç isteyen, 50 alır öder, 500 alır onu da öder ve bu sayede 50.000 talebine uygun konforlu bir alan oluşturur. Sizce bu parayı öder mi? Asla! Bu en bilinen dolandırıcı taktiklerinden birisi olsa da ne yazık ki herkes tarafından kullanılır ve hiç bir önlem alınmaz. (İşte o 50 TL’ci adam.)

Yargıtay 9. hukuk dairesinin 10.07.2006 tarihli kararına göre çalışanın iş arkadaşlarından “rahatsızlık verecek boyutta” borç istemesi, iş akdinin işveren tarafından “geçerli nedenle” feshine olanak tanıyan bir eylem olanak yorumlanmaktadır.

Zurnaya para sıkıştırmak, listenin ilk sırasına adınızı yazdırmaktan başka bir işe yaramaz. Bir de bunları yemeden içmeden sosyal ağlarda paylaşıyorsanız vay halinize. Zenginliğinizi popüler reklam panolarında afişe etmek gereksiz kişilerle patinaj halinizi sürdürmede etkili bir araçtır. Ulan; “Adam dilenecek diye hayatımı da mı yaşamayayım” dediyseniz sözümü geri alıyorum; “bizi fena bozsanız da siz olmuşsunuz” ve sayfayı kapatıp devam edebilirsiniz. Aynen böyle! Hiç bir parazit sizi sağamaz. Tersle ve geç.

İlgili Atasözleri:

 • “Borçsuz çoban, yoksul beyden yeğdir.”
 • “Ödenmeyen bir borç, dolandırıcılığın başlangıcıdır.”
 • “Veresiye dediler, alaşım geldi; istemeye geldiler, ölesim geldi.”
 • “Paranın değerini öğrenmek isterseniz, borç almaya çalışın.”

O kadar nakitim yok, param bonoda vadelide en sık başvurulabilecek cümleler. Taksitler faturalar var, alacaklarım var, ödemem var, şu an nakit yok, kredi ödüyorum, vergi borcu ödüyorum, hesaplarımız ortak ve eşim borç para vermemi onaylamıyor vb kalıplar dağarcığımıza katılmalı. Ben şahsen şu yaşıma kadar kimseden para istemedim. Bu cümlenin sonuna “kimseye borç da vermedim..” eklemek isterdim ama konuyla alakalı kötü anılara sahip olmayan kimse yok gibi bir şey.

Ne yazık ki güvene bağlı olarak bir çok kişi belgesiz, kayıtsız, şartsız borç para veriyor. Yine de borç vermeye karar verdiyseniz her şey yazılı, belgeli olmalı. Bu yüzden kim olursa olsun, her şart ve koşulda yazılı belgeli ilerleyin ve kimseye güvenmeyin. Hukukun da elinin kolunun bağlanmaması adına bu tip verilerle ilerlemek son derece önemli. İddia ve talep yeterli değildir. Bu talebiniz mali yardım isteyen kimse tarafından kabul görmeyecek ve bir de tersleneceksiniz emin olun. Borç senedi düzenlenebilir ancak başlı başına bir makale konusu. Bu konuda iki taraf da mağdur olabiliyor. Senetle para veren kişilerin yaptığı ise tamamen tefecilik. Şu an sesli düşünüyoruz dolayısıyla lütfen yargılamayın.

Faydalı Kaynaklar:

 • Faiz Karşılığı Borç Para Vermek.
 • Borç Verdim, Alamıyorum – Hukuki.net
 • İslamiyete Göre Alacak Verecek ve Borç İşleri

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*