Borazan TRT’ye Yama Tutmuyor

Gelirlerinin yüzde 90’ını doğrudan halkın cebinden sağlayan kamunun sırtındaki en büyük kamburlardan biri olan TRT, 2016 itibariyle cep telefonu ve bilgisayarlardan da alınmaya başlanan yüzde 6’lık bandrol ücreti ile kasasına 641 milyon soktu.

2016’da hayata geçen cep telefonu bandrol kesintisi ile TRT 557 milyon TL gelir elde etti. Yine ithal bilgisayarlardan 84 milyon TL’lik bandrol kesintisi yapıldı. 2015’te ise toplamda 1.7 milyar TL’lik gelir elde edilmiş; bu rakamın 843 milyon TL’sini elektrik payı, 679 milyon TL’sini ise bandrol gelirleri oluşturmuştu.

Faturaya 1 TL Ekle, Maçları Bedava İzle!

1000 TL etikete sahip bir akıllı cihazın maliyeti ise ÖTV, KDV ve TRT bandrolü dahil edildiğinde 1545 TL’ye kadar yükselebiliyor. 3000 TL’lik telefonlardan ise hiç bahsetmiyoruz. Bu rakamın 2017 verileri olduğunu belirtmekte fayda var. Özetle herhangi bir ortalama cep telefonu üzerindeki vergi yükü, son dönemde eklenen yüzde 6’lık TRT bandrolü ile birlikte yüzde 54’e kadar çıktı.

TRT’nin reklam ve ilan gelirleri, toplam gelirlerin ortalama %5’ini oluşturmaktadır. Enerji faturalarından ve bandrol üzerinden aldığı pay 2007 – 2015 arası ortalama %86 bandındadır. TRT öylesine bir batağa saplanmıştır ki, elektrik faturalarımızdan aktarılan rakamlar bile artık kuruma yetmemektedir.

Dönen elektrik sayacının %2’sinin TRT’ye yazıldığı bir ülkede hiç değilse faturalara 1 TL sabit ücret ekleyerek spor müsabakalarının ücretsiz olarak halka sunulması sağlanmalı. Belki tesisleşme yönünde de adımlar atılabilir. Bu şekilde 5 kuruş para harcamadan popülist bir PR çalışması mümkündür. Halihazırda 41 milyon elektrik abonesinin olduğu ülkemizde elde edilebilecek aylık geliri varın siz hesaplayın!

Resmi gazetenin detaylı güncel verilerine şu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son güncel bilgi: “2017 itibariyle ise cep telefonu ithalatında TRT bandrol oranı yüzde 6 ve yüzde 7’den yüzde 10’a çıkarılmış. Tabi daha sonra Danıştay bu vergiyi iptal etmiş ancak nasıl geri alınacağı meçhul. Bu son ve can sıkıcı bilgiyi de sizlerle paylaşmak istedim.”

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*