Blog Yazarlarının Sık Yaptığı Hatalar

Blog Yazarlarının Sık Yaptığı Hatalar

Bir blog sahibi olmak imanın şartlarından biri olmadığı gibi “yazamayana kız vermiyoruz” da henüz denmemekte. Bu işi az çok hakkıyla yapabilmek yahut eleştirel bir bakışla kendini geliştirmek isteyenler için oluşturduğumuz, eleştiri ve yorumlarınıza açık hap liste üzerinden ilerlemek isteriz: 

Han duvarları sevdamız

Kimse sizden modern edebiyatın yeni Kafka’sı olmanızı beklemiyor. Bir kaç yüz kelime ile bağlanabilecek yazıları haddinden fazla uzatmak, üstelik görselsiz imajsız paylaşabilme öz güvenine sahip olmak pek de şık durmuyor. Hassas dönemleri analiz edebilme kabiliyetinden uzak kalem sahipleri, ziyaretçi sayılarındaki suni artışları kalfalıktan ustalığa bir geçiş olarak değerlendirerek din-diyanet-siyaset gibi kaba konulara atılabiliyor. Heyecana kapılarak tarafsızlığı koruyamamak, takipçileri soğutacak ifadeler kullanmak özellikle gençlerin sık yaptığı hatalardan. 

  • Mesajını basitleştir ancak seviyeni düşürme.
  • Sürekli kendinden bahsetmen ve tavsiyelerin okuyucu için önemli mi?
  • Sadece arama motorları için mi içerik üretiyorsun?
  • Zayıf içeriklerle günü kurtarmıyorum diyebilir misin?
  • 12 yaşındaki bir takipçi blog sayfalarınızı çekici bulabilir mi?
  • Telif haklarına saygılı, özgün ve benzersiz misin?

Tık Tuzakları

İçeriğe tam olarak referans olmayan sansasyonel başlıklar kullanmak, saygınlığınız ve karakteriniz hakkında ibretlik veriler sunabilir. Helga Türk Erkeklerine Hasta tarzındaki başlıkların altında bambaşka şişirme içeriklere rastlayan kullanıcılar blog sahibinin hayat görüşü hakkında az çok bilgi sahibi olacaktır. Dozunda ve samimi bir üslupla gerçekten önemli haberler oluşturarak nitelikli ve sadık takipçiler kazanabilirsiniz. Rekabetin daha az olduğu alanlara yoğunlaşmak yerine her şeyden biraz biraz bahseden yüzeysel ve terminolojiye uzak bu tip blogların ciddiye alınması zordur.

Dilenen Sayfalar

Mizanpaj ve kalitenizle mareşal rütbesine de sahip olsanız kimse sizin sayfalarınızı kaplayan devasa reklamlarla pencerelerle köşe kapmaca oynamak istemez. Blog sahiplerinin sakınması gereken ölümcül hatalar listesinde bizce ilk sırada ancak çoğumuzun ata sporu kulağın üzerine yatmak olduğu için için bu mevzu da ittifakla gözardı edilecek. 

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

2 Yorum

    • Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim bu aralar iş güç pek fırsat bulamadım ama en kısa sürede yeniden yazmaya başlayacağım. Bol kazançlar dilerim size de.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*