blog yazar olmak, blog yazarlg maas, en iyi blog yazarlar, blog yazar nasl para kazanr, ucretli blog yazarlg, blog yazarlg basvurusu, blog yazarlg editorluk maaslar, blog yazar ne demek, blog yazar olmak, blog yazarlg maas, en iyi blog yazarlar, blog yazar nasl para kazanr, ucretli blog yazarlg, blog yazarlg basvurusu, blog yazarlg editorluk maaslar, blog yazar ne demek

Blog Yazarları Ne Kadar Kazanıyor?

Web sitelerinin; kavun karpuz gibi yata yata olgunlaşmayacağını aklımızda tutup, blog yazarlığı ile ihya olabileceğimiz düşüncesini de kafamızdan atmamız gerekiyor.

Hala motivasyonu bozulmayan arkadaşlar varsa kalanlar için madde madde ilerleyelim:

 • Bir ünlü, sporcu ya da buna benzer popüler bir figür olmadığınız sürece yığınların takibinde olmayacağınızı bilmelisiniz. Kaldı ki bu tip kişiler “blog yazarlığı” gibi işleri kar & zarar çerçevesinde değerlendirir, çoğu zaman mali anlamda verimsiz bulur.
 • Özgün içerik ve görsel kullanmak, kurgu programlarına az çok hakim olmak, Türkçeyi doğru kullanıp tarafsız kalabilmek, kalıcı takipçiler edinebilmek adına önemlidir.
 • Moda-yemek-bebek karalamaları, toplama teknoloji serpintileri ve yabancı dilden başarısız çeviriler ile elinize geçen tek şey zaman ve para kaybı olacaktır. Tarihi-siyasi ve toplumsal analizler yapabilecek fikri bir altyapıya sahip olmanız avantajınız olabilir.
 • Hobi olarak başlayıp düzen sabır çerçevesinde paylaşımlara devam etmelisiniz. Mizanpaj, redaksiyon-tashih, gündemi takip edebilmek ve etkileşimde kalmak önemlidir.
 • Blog sahibi olmak, imanın şartlarından değildir, sevap vesilesi de değildir. Ben bu işi yapamıyorum yazamıyorum diyerek kendinize zulmetmeyin. Tersini düşünelim; Pulitzer’i zorlayacak bir kaleminiz olsa, fenomenlik yahut manevi önderlik mertebenize ramak kalsa, yine de büyüklük göstermeden tevazu ile ilerleyin.

Blog yazarı olarak para kazanabilmek imkansız değildir. Pasif gelirler elde ederken bir anda mobil bir hayata geçip sayfiye hayallere dalan onlarca yazar mevcuttur. Bunun için malumunuz; yüksek ziyaretçi sayısına ve en önemlisi düzenli takipçilere sahip olmanız gerekiyor.

Zeytin Ağaçlarına Benzeyelim

Uygun koşullar sağlanırsa bir zeytin ağacı, ekimini izleyen 5-6 sene içinde bize bakabilecek duruma geliyor. Web siteleri için uygun bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Bir zeytin ağacının 1000 sene yaşayabildiğini vurgulayarak durumu dengeleyelim. Etrafımızın sıkılgan insanlarla çevrili oluşu, kalitesiz rakiplerin zamanla elenişi bizler için avantaj olabilir, ilk bir sene içinde belli bir düzene sadık kalarak içerik girmek son derece önemlidir.

Süreyi kısaltmak isteyenlerin, fark edilmeyeceğini düşünerek manipülasyon yapmasına sık rastlanıyor. Uzak durmak menfaatiniz icabıdır.

Blog Yazarlığı ile Para Kazanılabilir mi?

Özgün fikirlerle; kısa süre içinde olmasa bile orta vadede çıtır paraların, hatta kimilerine göre ciddi gelirlerin elde edilebildiğini anlatan makaleleri okuyoruz. Google Adsense reklamları ile hedef kitlesine, ziyaretçi adedine ve kaliteye göre farklı kazançlar elde edilebilmekte. Bu ilk adım ancak farklı metotlar da mevcut. Derin bir mevzu olduğu için bir başka makalede anlatmak isterim.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

14 Yorum

 1. Blogunuzu 15 dakika kadar önce keşfettim ve tam anlamıyla bir başarı abidesi. Yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum. Bu yolda daha büyük başarıların sizi bulmasını diliyorum. İyi yayınlar 🙂

  • Ben de size bol kazanç; neşe ve afiyet dilerim.. Yorumunuz için teşekkür ederim. Takipte kalalım.

 2. Varlığınızdan “Gelecek Vadeden Bloglar” listesinden haberdar oldum. Gerçekten yemek, Moda, teknoloji kırıntılarından bıkmış haldeyim. Olsundu. Yazı diliniz çok hoşuma gitti ya! O halde iyi ki katılmışsınız aramıza.

  • Sevgili Doğukan nasılsın; moral veren yorumunu sabah işe gelince gördüm. Çok teşekkür ederim. Ben de sitenizi takip ediyorum bilmenizi isterim.

 3. “Blog sahibi olmak, imanın şartlarından değildir, sevap vesilesi de değildir.”
  hah hah hah
  çok iyiydi bu!!
  Ne kadar içten bir yazı
  Blog çalıştayı sayfasından geldim buraya iyiki gelmişim
  Yazıya bayıldım
  En eski blog yazarlarından biri olarak
  Çok okuyucun olsun inşallah
  sevgiler

 4. Görkem Bey merhaba, faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Bende Avrupa’dan gelip Türkçemi kendim öğrendim, 2 sene boyunca Türkiye’de blogger olamaya çalışıyorum fakat bence Avrupa’ya göre gerçekten çok zor. Memleketim Polonya’da blogger ve profesyonel içerik editörü olmak artık bir meslektir, Türkiye’de ona yaklaşımı çok farklı ;-( Emekler biraz boşuna gidiyor sanki. Umarım zamanla bu durum değişir. Sevgiler!

  • Karolina çok memnun oldum. İnceleme fırsatım oldu ve gerçekten güzel bir blogunuz var. Size ve çocuklarınıza neşe ve afiyet dilerim.

 5. Günümüzde gazete sitelerinin interneti gereksiz bilgi çöplüğü haline getirmesi bloggerlar için işleri güçleştiriyor. Ancak tüm bunlara rağmen kazanmamak imkansız… Yeter ki faydalı olun, ihtiyaçlara cevap verin gerisi geliyor…

 6. Görkem bey güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, kendi blog sistemini kurmak isteyip te kafasında soru işaretleri olanlara ki bende dahilim aslında bu gruba ,yol gösterici rehber niteliğinde bir makale olmuş, yazılarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim , teşekkürler.

 7. Blog yazarlığının abc’si olmuş, sanırım bu yazıdan sonra kimsenin aklında bir soru işareti kalmayacaktır. Detaylı ve açıklayıcı anlatımınızdan teşekkür ediyorum. Kaleminize sağlık.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Blog Yazarlığı'den Son Makaleler

Başa Dön