Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanıyoruz

Özgün içerik, materyal ve görsellere sahip bir web sitesi; ister blog sadeliğinde ister daha gelişmiş ve markalaşmış olsun, asgari koşulları sağlayarak dijital dünyada ciddi paralar kazanabilir.

Mesaili bordrolu işlerini bırakarak güneye yerleşen bir çok genç arkadaşımız hayatını bu şekilde idame ettirmektedir. Para kazanabileceğiniz iş kollarını başlıklar halinde özetlemek isteriz:

Reklam Alanı Satmak veya Kiralamak

Bir web sitesinin farklı yerlerinde görebileceğiniz sabit reklam alanları, süreli olarak kiralanabilir yahut satılabilir. Bu bir banner olabileceği gibi text link şeklinde de karşımıza çıkabilmekte. Karşı tarafa bir nevi referans olacağınız için aylık veya yıllık anlaşmalar öncesinde seçici olunması gerektiği öneriliyor.

Ürün Sat Komisyon Al – Satış Ortaklığı Yöntemi

Yüksek ziyaretçi sayısına sahip web siteleri, affiliate marketing de denen kazanç ortaklığı sistemi ile kozmetik vb ürünlerin satışı başına komisyon alabilirler.

Kabaca izah ettiğimiz bu kanalda 2 farklı gelir kalemi daha bulunmaktadır. Tıklama başına ödeme ile paylaşım yapan siteniz üzerinden referans alana yönlendirme yapılır, üyelik başına ödeme ise adından da anlaşılabileceği üzere sahibi olduğunuz web sitesi üstünden kayıt gerçekleştiğinde gelir sağlar.

İçerik Pazarlama – Content Marketing

Çoğu zaman markalar, hedef kitlelerine ciddi ziyaretçi trafiğine sahip web siteleri üzerinden ulaşırlar. Tabi bu spam kaynaksız trafiğin sadık takipçiler üzerinden oluşturulması gerekmektedir.

Tanıtımı istenen sadece bir yazı içeriği olmayabilir, video, görsel veya farklı materyallerin tanıtılması talep edilebilir. Bu yolla ciddi gelirler elde eden konusunda fenomen kişiler mevcuttur.

Google Adsense Reklam Ortaklığı

Dünyanın en büyük reklam ağı olarak kabul edilen Google Adsense’de; sitenize yerleştirdiğiniz reklamların kaç kez görüntülendiği ve tıklandığına bağlı olarak gelir elde edersiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta reklam alanlarının nasıl konumlandırıldığıdır. Kullanıcı davranışlarını otomatik olarak analiz eden Google ve diğer alternatif reklam ağları, ziyaretçilerine en uygun reklamları gösterir.

Halihazırda aktif bir Adsense hesabı olmayanların bunu elde edip aktifleştirebilmesi 6 ayı bulabilmektedir.

Bumerang Aboneliği ile Kazanç

Hürriyet medya grubu ile çalışan bu kazanç sistemi, kalitesine göre sınıflandırdığı üye web sitelerine düzenli olarak bazı tanıtımlar gönderiyor.

Paylaşım süresi dolduktan ve ücretinizi aldıktan sonra isterseniz yazıyı kaldırabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken, istedikleri görsel ve içeriği sizden istenen süre içinde yayımlamanız. 

Sistemin bir diğer avantajı, farklı kişi veya kurumlarla etkileşime geçerek ara sıra yazarlık teklifi alabilmenize olanak vermesidir. Özetle size ulaşır; firma veya markaları için yazmanızı talep edebilirler.

Makale Yazarlığı

Dijital dünya için yeterli zamanı olmayan ya da tecrübesiz bir çok kişi olduğu düşünüldüğünde; dikkat çekici içerikler üreten kalem sahiplerinin farklı kurum, web sitesi hatta ajanslardan teklif alışına şaşırmamak gerekli. Serbest yazarlık; bana göre gelir kalemleri listesinin ilk sırasında yer almakta.

Tanıtım Yazıları – Advertorial İçerikler

Bir web sitesini ya da blogu diğer güçlü siteler üzerinden pazarlamak denilebilir. İçinde bazı linkleri barındıran tanıtım yazıları; anlaşılan bir ücret karşılığında güçlü bir referans site üzerinden yayımlanır.

Bu şekilde sıralamada üst sıralar hedeflenir. Maddi kaygılarla çok fazla tanıtım yazısı yayınlamak orta vadede takipçi kaybına neden olabilmektedir.

Koçluk ve Blog Mentörlüğü

Kurgu programları kullanabiliyor, iyi derecede fotoğraf çekebiliyor ve benzer uzmanlık alanlarınız için referanslar sunabiliyorsanız; bir web sitesinin kurulumu ve optimize edilmesinden (blog yönetim ve işletmeciliği) tutun da düğün fotoğrafçılığı taleplerine kadar türlü teklif ve ricalarla karşılaşacağınızı müjdelemek isteriz.

Bu yazıyı okuduktan sonra blog yazarak para kazanmak düşüncesindesiniz ancak halihazırda bir web siteniz yoksa bizimle iletişime geçebilir ve adımlarınızı hızlandırabilirsiniz.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

7 Yorum

    • Aklınıza takılan sorular olursa lütfen sormaktan çekinmeyin elimizden geldiği kadar cevabını bulmaya çalışırız.

  1. Merhaba Can Bey,

    Blogunuz son dönemde rastladığım en iyi yapılandırılmış bloglardan biri.
    Her aradığımı çok rahat bulabiliyorum; anlatım diliniz de açık, net ve fayda sağlama odaklı. Çok emek sarf edildiği ve tasarımsal-içeriksel bilgiye sahip bir elden çıktığı derhal hissediliyor.
    Emekleriniz için teşekküler.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*

Blog Yazarlığı'den Son Makaleler

Başa Dön