Başarılı Bir Blogger Olmak için İpuçları

Başarılı Bir Blogger Olmak için İpuçları

Pazardaki kiviyi patates zannetmeyen elit ve fularlı bir kişiliğin; cümle içlerine Paul Sartre serpiştirebilmesi ve tüm bu edebi kalibreye ek olarak mali açıdan da parmakla gösterilmesi halinde yabancı bir PR ajansın desteğiyle başarılı bir web sitesine sahip olması olasıdır. Bu zengin lakin vakitsiz arkadaşın 100 K Euro harcaması halinde tabi. 

Loch Ness Canavarı Tezi

İskoçya’daki Loch Ness gölünde yaşadığı ileri sürülen efsanevi deniz yaratığını çaktırmadan fotoğraflayabilir veya bunun bir yayın balığı olduğunu belgeleyebilir yahut ters ayaklı bir üç harfli ile röportaj yapabilirsiniz. Haber ajanslarını kapınızda yatıracak bu hamleler ile 6-7 aylığına blogunuzu uçurmanız mümkündür. Toparlayalım; gerçekte kitleleri peşinizden sürükleyecek “içerikleri görselleri” bir şekilde bulmalısınız ki bu pratikte imkansıza yakındır. Çok zenginsek yahut Pulitzer alabilecek yaratıcılığımız varsa neden blog hamallığı yapalım? Bu eleştirinizi de göğüslüyorum ve devam ediyorum:

Lale Devri Çocukları

Sere serpe silikonlu bir magazin figürü, ful kas bir oyuncu, cemiyet hayatında dikkat çeken ve aranan bir kişi ya da buna benzer; her gününü pop-up hareketler yapmaya adayan fenomen bir er kişi düşünelim. Bir şekilde her sosyal mecrada aranıyorsanız blogunuzun da takip edilmesi mümkündür. Standart üstü güzel ve yakışıklı bir kişi her daim bunun ekmeğini yiyebilemekte göreceğiniz üzere. Hala odunu kapıp beni aramaya çıkmadıysanız gerçek hayattan örneklerle ilerleyebiliriz:

Demirle Oyanın Hakkıyla Kayanın Selamını Getirenler

Tüplü monitör ve tütünün delik deşik ettiği klavyesi ile mağarasal bir ilkellikte üreten; internet paketlerimizi sömüren lakin çok da komik ve eğlenceli arkadaşlara rastlamışızdır. Flamalı bir hatip de olsanız sadece komiklik, sanal ve gerçekte başarıyı getirmez. Reklamlarla boğmayan sade ve sakin bir tema, akılda kalıcı bir domain (alan adı), mizanpaj, uygun görsel ve başlık seçimleri ile karaorman pastasının tarifini de paylaşsanız bunu öyle akıcı bir üslupta sunarsınız ki okuyan hay “ağzını öpeyim” der. Bunu benim için diyen arkadaşları sağ üstteki X butonu ile yakınlaşmaya, soğuk bir duj almaya davet ediyorum. 

Dublaj-Kurgu-Kalem

Sabancının başarısının sırrını “çalışmaah çalışmaah” olarak açıklamasına benzer, hayattan soğutan bir izah tarzı ancak “okumak ve okumak” arkadaşlar. Sabrınızın sınırındasınız az kaldı bitiyor ancak gerçek bu. Paranızı GB’lı akıllı telefonlar yerine kurslara ayırabilirsiniz. Antalya köpük partilerinin müdavimi bir Youtuber olmak istiyorsanız teknik altyapınızın SEO NEDİR sorusuna kitabi cevaplar veren bir lamba cininden fazlasını verebilmesi gerekmekte. Bedavaya yakın bir maliyetle AOF’de Medya İletişim okuyabilir, belediyelerin ücretsiz kurslarına katılabilir, başarılı blogger’lar ile iletişime geçip sorular sorabilir, eleştirilerini dinleyebilirsiniz. Her türlü yardım ederim arkadaşlar sizin sadece yazmaya üretmeye gönlünüz olsun.

Son Olarak;

Domain (alan adı), hosting (barındırma), yazılım, SEO, iç-dış linkleme ve ilgi çekici başlıklar bulma bir çok gencin hevesini kaçırabilen ancak yine de atlanmadan üzerinden durulması gereken detaylardan. GoDaddy benzeri büyük yapılar, sadece “ileri ileri..” tıklamalar ile 3-5 dakika sonrasında bir web sitesi sahibi olmanıza olanak veriyor. Sonrasında tek yapmanız gereken; hangi konu üzerine yazmanız gerektiğini belirlemek, vakit ayırmak, sıkılmamak ve bu işi mali kaygılarla yapmamak. Aklınıza takılan soruları gorkem [at] gorkemcan.com üzerinden bana sorabilirsiniz.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Blog Yazarlığı'den Son Makaleler

Başa Dön