Asgari Ücret ile Geçinme Rehberi

1.404,06 TL net asgari ücret alan; bunu çarçur etmeden “tek parça” koruyabilen bir kişinin büyük şehirlerde tek başına geçinip geçinemeyeceğini sorguladık ve ortaya akıl sağlığımızı zorlayan çarpıcı sonuçlar çıktı. Diğer ülkelerdeki asgari ücretleri merak edeceğinizi düşünerek basit de bir tablo hazırladık. Çocuk çocuğunuzun ve banka & kredi borcunuzun olmadığı, alkol ve tütün mamulleri kullanmadığınız ütopik bir senaryo ile ilerleyeceğiz. Hazırsanız “Makro Ekonomi Lisans Tezimize” başlayalım:

Bu Tablo Bize Ne Diyor?

İlk sıradaki Lüksemburg’un 9.300 TL ile “mutluluk dansı” yaptığını bizdeki cinnet halinin ise devam ettiğini söylemek mümkün. Romanya ve Bulgaristan’ı geçtik diye sevinenleri balkanlardaki et-süt-akaryakıt-gıda-barınma vb dataları incelemeye davet ediyorum. Ve yine tablo diyor ki 30 gün boyunca helva-ekmek-çay takılırsak; evlilik, ilişki, hobiler ve arkadaşlıklardan vazgeçersek bir miktar geçinmek (!) mümkün.

Ne Yiyeceğiz?

Arkadaşlar size ve kendime kötü bir haberim var; “aç kaldık!”. Uzun uzadıya bir listeye gerek yok! Ek iş yapmadığınız ve Ramazan ayında iftar çadırlarına konuk olmadığınız takdirde makarna, beyaz peynir, yoğurt ve zeytinle ilerleyeceğiz. Günlük 6.4 TL ile 3 öğün doymayı bir şekilde başarabilmeliyiz. Bu da ayda 200 TL harcayacağımız anlamına geliyor; üstelik bu fiyatlara ekmek ve demirbaş çay dahil değil. Çayı şekersiz, suyu da musluktan içeceksiniz. BİM, A101, ŞOK ve benzer ucuz marketlerden çıkmayacağımız gibi burada da en ucuz ürünlere yöneleceğiz.

Nerede Kalacağız?

Nerede kalacağız yerine “kimlerle kalacağız” demek daha doğru olur. Bu kadarcık bütçeyle tek başımıza ev tutamayacağımıza göre paylaşımlı seçenekleri değerlendireceğiz. Yine İstanbul özelinden ilerlersek 400 TL’ye 4. kişisi olacağımız bir komüne dahil olabiliriz. Artık cüzzamlısı veremlisi her çap ve ebatta yeni ev (daha doğrusu oda) arkadaşlarınızla çılgın maceralar ve okey partileri sizleri bekliyor olacak. İyi tarafı; genellikle her şey dahil çalıştıkları için fatura ödemek zorunda olmayacaksınız ve sınırsız interneti imkanlar dahilinde doyasıya sömürebilecek, STEAK videoları izleyebileceksiniz. Bardağa boş tarafından bakanlar ise ne yazık ki böbreğinin akıbetini sorgular durumda olacak. Hala gönlü olanlar Sahibinden.com üzerinden fiyat seçeneklerini inceleyebilir.

Ulaşım, İletişim ve Ekstralar

Mavi Kart için 205 TL, GSM harcamaları için 50 liralık bir aylık bütçe belirleyebiliriz. Kadınlar için de 100 liralık ekstra bir makyaj & bakım kalemi tanımlarsak kabaca 400 liramız yine ıvır zıvıra gidiyor olacak. Tabi ki giyim-kuşam ve kuaförler hariç olmak üzere; sinema-tiyatro, sosyalleşme-gece hayatı, ilişkiler, gezme-tozma gibi canavarları bu listeye dahil etmiyoruz. Bu arada hastalanmamaya bakın zira sağlık sıhhat tamamen başka bir makalenin konusu olabilecek derinlikte ve bu mevzuyu da yüzeysel geçiyoruz.

 • Kız arkadaşım olabilir mi? – Güldürme Beni!
 • Ya arkadaşlar bir akşam çağırırsa? – Bir Çay Kaç Para Haberin Var mı?
 • Kredi kartı kullanabilir miyim? – Rüyanda Görürsün!
 • Geç saatte taksi tutabilir miyim?Hahahahahaa. İlahi!
 • Berber, kuaför? – Kısa Kestir Geç Uzar, Saçını da Evde Yıka Ucuz Olur!
 • Canım çok et istedi ya – İftar Çadırlarını Ya da Market Promosyonları Beklemelisin!
 • Evde çok canım sıkılıyor – Yavru Kedi Sahiplen, Bedava Eğlenirsin!
 • Tatile çıkabilir miyim? – Belki 7 Sene Sonra!
 • Ya ölürsem? – Merak Etme, Defin Hizmetleri Ücretsiz!

Nasıl Eğleneceğiz?

Akıllı telefonlarda oyun program vs’ler ile vakit geçirmek, bilgisayarda sohbet edip film izlemek, sahilde yürümek, kitap okumak, AVM ve park gezintileri, paranız kaldıysa cips-kola-çekirdek, ücretsiz halk konserleri, ücretsiz müze günleri ve festivaller, bisiklet gezintileri ve ev partileri ile kafa dağıtmak mümkündür. Hafta sonları vapurlara binip deniz havası da alabilirsiniz nasıl olsa aylık AKBİL’iniz var. Asgari ücret veren kurumların bir çoğu öğle yemeği-yemek kartı ve şanslıysanız servis imkanı sunduğu için bu saydığımız paraların bir kısmı “ne kadar tutumlu olduğunuza bağlı olarak” cebinizde kalabilir.

Kırıcı bir yazı oldu farkındayım! Amacım bu şekilde geçinmeye çalışanlarla dalga geçmek yahut halimize gülmek değildi. Yine de unuttuklarımız atladıklarımız varsa, revize gerekliyse “yorum” kısmı üzerinde iletişimi sürdürmemizi öneriyorum.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

2 Yorum

 1. Bu benim düşünüp çok şaşırdığım bir konu. Bu paraya geçinebilmek, hele büyük şehirlerde bir mucize. Kasaba ve köylerde yine idare edilebilir gibi geliyor. Çünkü ufacık bir bahçe de olsa insanlar bir şeyler ekebiliyor ya da akrabalarının bahçesinden bir şeyler geliyor. Ulaşım sorun değil vs. Ama İstanbul gibi koca bir şehirde bu parayla geçinmek nasıl mümkün olur anlamak zor. Herkese kolay gelsin diyeyim.

  • Aileyle yaşamak avantajlıdır keza güvenilir arkadaşlarla aynı eve çıkmak da. Mali disiplin ne yazık ki yok bizde. Ben dahil. Eğlenmek eşittir para harcamak olarak bakıyoruz. Otobüste kulak misafiri oldum. Tanımadığım bir adam okul çağındaki çocukları için koli meyve suyu aldığını söyleyince yanındaki güldü, neleri kovalıyorsun der gibi.. Bu abi de saymaya başladı; ev ailemin, ailem de yardım ediyor işte dediğin gibi bahçe var filan.. İnanamadım insanlar asgari ücretle çocuk okutuyor ev geçindiriyor bizzat tanık oldum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

İş Tavsiyeleri'den Son Makaleler

Başa Dön