Amerika’da doğum

Amerika’da Doğum Yoluyla Vatandaşlık

Gelin bugün de; Amerika’da doğum yapmanın avantajları nedir? Amerika’da doğum ve vatandaşlık nasıl oluyor? ve Amerika’da doğum yapmanın maliyeti nedir? sorularına cevaplar arayalım.

Organizasyon beceriniz yüksekse tek başınıza yahut bir danışmanlık firmasının desteğiyle çözebileceğiniz doğum işini; daha önce hiç gitmediğiniz hatta dilini bilmediğiniz bir ülkede olacağınızı düşünürsek yardımla halletmek daha avantajlı. Genellikle Standart ve Premium doğum paketleri tercih ediliyor.

bebek

Ortalama bir şehirde, doğrudan hastaneye ödeme yapabilir ve her şeyi hastane ve size sağladığı doğum paketi ile hallederek aradaki ajans masrafından kurtulabilirsiniz.

Havaalanında karşılama, ev ve araç kiralama desteği, doktor-hastane randevuları; doğum sertifikası, bebek ya da bebelere uçak bileti ve konsolosluktaki evrak pasaport düzenlemeleri gibi hamaliye işleri bırakınız yapsınlar diyenlerdenim.

GSM hattı ihtiyacınızın olacağı düşünüldüğünde o bile başlı başına bir mesai. Birçok aracı firma, birkaç günlük mutfak alışverinizi dahi yapıyor. Tek yapmanız gereken gidip evinize yerleşmek!

amerika doğum

İzne gereksinim duymadan yaşama ve çalışma imkanına ek olarak; ABD vatandaşlarının bir çok ülkeye vizesiz seyahat edebildiği, ülkedeki eğitim imkanlarından daha rahat faydalanabildiği düşünüldüğünde Amerika’da doğum yapmanın avantajları nedir sorusunu da bir bakıma cevaplamış oluyoruz.

Ayrıcalıklı pasaportun havalı oluşunu da geçelim; birey ‘kendisi bu hakkından vaz geçmediği sürece’ 21 yaşına geldiğinde ailesi için Green Card başvurusunda da bulunabiliyor. Erkekler için ‘bedelli askerlik’ bir başka avantaj olarak düşünülebilir.

→ Çapa Bebek Nedir? Amerika Birleşik Devletlerinde doğan bir çocuklar için kullanılan aşağılayıcı bir terim. Bu çocuklar otomatik olarak Amerikan vatandaşı olduklarından, diğer aile üyelerinin vatandaşlığı için uzun vadede sponsor olarak hareket edebilirler. Bir diğer aşağılayıcı referans “pasaport bebek”tir. Göçmenlik Araştırmaları Merkezi her yıl 40.000 doğumun “doğum turizmi” ile gerçekleştiğini tahmin ediyor. ←

abd doğum

Şunu da atlamadan ilave etmekte yarar var, paylaştığımız bilgiler sürekli revizeye ihtiyaç duysa da en doğru verileri resmi kurumlar üzerinden elde edebilirsiniz.

Genel geçer web bilgileriyle yetinmek bir süre sonra beyninizin şehir efsaneleriyle dolmasına neden olabiliyor. Elbette bunu istemeyiz. Göçmenlere ve mültecilere karşı tavırlarını değiştiren idarecilerin -aşağıda nasıl olabileceğine dair bir örnek paylaşacağız – basit bir yasayla tüm bu paylaştıklarımızı çöp etmesi mümkün! Biraz da maliyet analizi yapalım;

Normal doğum isteyenlerdenseniz; bunun standart paketteki karşılığı 10.250 $, premium’u ise 12.250 $ civarı. Sezaryen olsun derseniz bunun standartı 14.250 $, premium’u ise 16.250 $.

17 bin doların Aralık 2018 dolar kuruyla karşılığı 91 bin TL! Doğum sonrasında 1 kez doktor kontrolü ve pediatrist randevusu sağlanıyor.

amerika doğum

Amerika’da Doğum Notları!

 • Mutlaka farklı tecrübe ve deneyimleri okuyun!
 • Tavsiyeleri alın, ajansları araştırın, maliyet hesabı yapın.
 • Paketlere neler dahil, sizden beklenenler nedir araştırın.
 • Sözleşme yapmayı ihmal etmeyin, iptalinde cezai yaptırımları öğrenin.
 • Ev mümkünse merkezi bir lokasyonda olsun.
 • Farklı eyaletlerde, farklı doğum paketleri mevcuttur.
 • Hızlı ve yoğun şehirler kalabalık ve risk demek.
 • Bebekle döneceğiniz uçuşta rahatınız için gerekli önlemleri alın.
 • Hangi haftada ilk randevunuzu almanız gerektiğini öğrenin!
 • 36. hafta ve sonrasında doktor raporu olsa dahi uçuş mümkün değil!
 • Erkek bebekler için sünnet, ilk muayene gibi detaylar pazarlık edilebilir.
 • 7 gününü doldurmuş bebekler uçuşa hazır kabul edilmektedir.
 • İşlemler daha kolay olduğu için Miami sık tercih ediliyor.
 • New York, Clevland, San Diego, Boston ve Florida favori şehirler.
 • Kasırgalarıyla ünlü ABD’de doğru mevsimi seçmek önemli.
 • Doğum için İskandinav ülkeleri de düşünülebilir.
 • Trumptan sonra hamile olarak ABD’ye girişler zorlaştı.
 • Belirgin şekilde hamile kişilere ne yazık ki giriş izni vermeyebiliyorlar!

abd doğum, Amerika’da doğum

ABD doğum yapmayı düşünenlerin tüm sağlık belgelerinin İngilizce hallerini vermeleri gerekiyor.

Kalem kalem yazıp başınızı şişirmeyelim; Amerika’da doğum ücretleri ekstralarla 22 bin doların (120 bin TL) üzerinde bir maliyete sahip. Ailemiz de yanımızda olsun derseniz fiyatlar artıyor. Hamilelerin doğum öncesinde annesiyle gittiği ve doğuma bir kaç gün kala babanın yetiştiği bir ihtimal de düşünülebilir belki.

Hamile eşinizi Airbnb üzerinden kiraladığınız ve ne çıkacağını bilemediğiniz bir eve yerleştirmek ve bir çok masrafta kısıntıya gitmek yerine en mantıklısı dediğim gibi aracı firmalarla çalışmak! Uçak biletleri iki kişi için 6-7 bin TL civarında! Bir kaç ay öncesinden de alsanız durum değişmiyor aşağı yukarı bilet fiyatları bu!

Allah korusun; bebeğinizin yoğun bakım ünitesine alınması halinde oluşabilecek masrafları da öncesinde öğrenip, hazırlıklı olmak faydalı olacaktır.

Genel olarak atlanan lakin herkes için geçerli olabilen risk faktörlerini göz önünde tutmak yararlıdır. Erken doğum yaşanabilir, enfeksiyon vb rahatsızlıklar görülebilir, annenin sağlık durumunda ekstra testlerin istenebileceği vak’alara rastlanabilir.

amerika'da doğum

Bedavadan Vatandaşlığın Bir Karşılığı Olacak!

Can sıkıcı bir bilgi; başkan Trump der ki: “ABD vatandaşlığı almak için Amerika’da doğum yapanlara vatandaşlık yolu artık kapanıyor.”

Elbet farklı olumsuzluklar (!) da yaşanabilir; Amerika’nın katı vergi sistemini düşünerek şöyle bir senaryo kurgulayalım: “Evladınıza mal bıraktınız artık hayatta değilsiniz ve oda gün geldi ABD’de yaşamaya karar verdi.  ‘Sen benim vatandaşımsın sana da mal kalmış öde şimdi bunun vergisini’  denilebilir.” Yüzde 30’nu kaybedebilirsiniz tezini savunanlar “gün gelecek bu adisyon önünüze konacak” demekteler. ABD’de doğurmayı bir kez daha düşünün isterseniz.

usa infant, new born, citizenship, Amerika’da doğum

Amerika’da doğum sürecini, zorluklarını ve kolaylıklarını her zaman merak etmişimdir, uzun süredir yazmak istediğim bir konuydu kısmet bugüneymiş.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

6 Yorum

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*