alf

ALF’i Özleyenler ve Unutamayanlar Derneği

Ulusal bitkisi şalgam olan Malmek ya da kimilerine göre Melmac’in ulusal para birimi wernick çarşamba günleri iki kat değerlidir ve bir postacıyla dans etmek federal bir suçtur.

Cücelerin kira ödemediği, ulusal simgesi plastik bir tavuk olan bu eğlenceli gezegenin mottosu; “are you going to finish that sandwich? – (O sandviçi bitirecek misin)” dir. Yemek ve eğlenceye özetle gezegenine özlemi sürekli vurgular. Hatta Alf, “Biz Malmek’lilerin 11 önemli organı vardır, bunların 8’i midedir.” bile diyecektir. Trevor ve Racquel Ockmonek ismindeki dürbünlü ve yaşlı garip komşuları saymazsak, bir kaza sonucu garajlarına düştüğü Dünyalı orta sınıf ailesi; Willie, Kate, Lynn ve Brian Tanner’dan oluşur.

90’larda dublaj ustası Müşfik Kenter’in sesiyle TRT’de hayat bulan ve çok sevilen ALF dizisi, 22 Eylül 1986 ile 22 Mart 1990 tarihleri arasında 102 bölüm olarak Warner Bros tarafından çekilir ve ilk kez ABD’nin NBC kanalında yayınlanır. Bu kadar başarılı bir dizinin uzun soluklu olamamasını “25 dakikalık tek bölüm için” 25 saati bulabilen zorlu çekim sürelerine bağlamak mümkündür. Toplamda 99 bölüm artı 3 adet birer saatlik özel bölüm çekilecektir.

Günümüzde tüm hakları Sony Pictures’da olan dizinin final bölümü, “belki 1 sezon daha devam ederiz” denilerek açık kapı çekilir ancak projenin devamı gelmez; 1996’daki 5.6 IMDB’li kötü film versiyonu saymazsak ALF bir daha seyircisiyle buluşamaz. Bu arada ilginç bir bilgi daha paylaşalım; Alf dizisinin yayınlanan tüm bölümlerinin isimleri popüler şarkıların isimlerini taşımaktadır. 12 kez Emmy ödülüne aday gösterilir ancak burada da bekledikleri başarı gelmez.

Amerika’da Dolby Surround olarak çekilen ilk dizidir. Çizgi filmi ve çizgi romanı da mevcuttur.

Kahramanımız Alf Kimdir?

Melmac nüfus kayıtlarındaki adı Gordon Shumway olan Alf’in doğum tarihi 28 Ekim 1756’dir. Alien Life Form (uzaylı yaşam formu) açılımına ithafen kendisine ALF adını verirler. Hiç göremesek de iki kız kardeşi vardır ve Gezegenindeki işi balgam ticaretidir. Yeşil veya kimilerine göre turuncu bir gökyüzüne, mor bir güneşe ve mavi çimlere sahip Malmek, Dünya takvimine göre 1985’te bir nükleer saldırı ile yok edilir. Bir başına kalacak Alf, yeryüzüne inmeden ve uzay gemisini satıp Ferrari almadan önce 1 yıl boyunca uzayda dolaşacaktır.

Kaliforniya’nın San Fernando Valley bölgesi Dünyadaki geçici ikametgahı olur. Aliexpress üzerinden ALF dizisinin oyuncak ve ilgili diğer materyallerine ulaşmak halen mümkün.

TV şovunun sona erdiği 1990’daki son bölümde; ALF’nin arkadaşları Skip ve Rhonda, Malmek’lilerin yaşayabileceği yeni bir gezegeni 600 dolarak satın alacağını ve ALF’i de yanlarına almak istediklerini öğreniriz.

Ağzını açmadan ıslık da çalabilen, 122 yıl liseye devam eden Alf’in garip özelliklerinden birisi de kedi yemeyi sevmesidir ki gezegeninde bu durum gayet normal karşılanır. Sürekli ailenin kedisi Şanslı’nın peşinde dolaşır ancak emeline ulaşamaz aslında kendi de pek istemez.

Bir bölümde Şanslı ölür, aile son derece kalabalık bir cenaze merasimi tertip eder ve ALF evin babası Willie’yi sürekli olarak “ben sizin yemeklerinizi gömüyor muyum?” diyerek taciz eder. Daha sonra bir demir parcasıyla gelip “bu Şanslı’nin en sevdiği oyuncaktı” diye mezara bırakır. Aynı günün gecesi elinde metal detektörü ile Şanslı’nın mezarını ararken Willie’ye yakalanır.

alf kimdir

Alf bir bölümde de evin mutfağını havaya uçurur. Banyoyu yıkar, kurutma makinesinin sesiyle uyumayı çok sevdiği için eve yüklü elektrik faturaları getirir. Alf, evin hanımı Kate’e de asılmaktadır. Karakterimiz; ilk sezonda elde bira dolaşan, biraz alkolik ve serseri tipliyken çocukların ilgisinden ötürü alkole veda etmek zorunda kalarak evimizin kuklası olur. Alf’in elektrikli karıştırıcı ile oluşturduğu jakuziyi taklit etmek isteyen bir çocuk neredeyse ölecektir. Sahne bir yumurta çırpıcı ile revize edilir.

Diziden etkilenerek mikrodalga’da kedi pişirmek isteyen bir çocuğun varlığından da haberdar oluruz. Kazaları saymazsak ALF, 1987’de kıta genelinde 300’e yakın çocuğa isim babalığı yapar.

Biraz şehir efsanesi tadında ancak paylaşalım. 56. bölümde İslamdaki gıybet konusu akıllara geliyor. Alf kelime oyununda kulağa saçma gelen bir kelime olan quidnunc’ı buluyor. Aile itiraz etse de sözlüğe bakınca görülüyor ki dedikodudan hoşlanan kişi yani “meraklı taze” demek. ALF de bunun Malmec’te “et yiyen kimse” demek olduğunu söylüyor. Hristiyanlıktaki kökeninden emin olmasak da kesin olarak biliyoruz ki İslamiyette dedikodu ölmüş kardeşinin etini yemekle eşdeğer (el-Hucurât, 12) tutulan bir şey. Burada garip bir benzerlik söz konusu.

Dizilerde gördüğü için atletle evde dolaşan, Çarkıfelek izleyip “sesli harf al” diye bağıran, salatalıktan mikrofon yaparak şarkı söyleyen, en sevdiği yemek salçalı kedi olan sevimli cüce bir uzaylıdır. Yine bir bölümde veterineri arayarak 7 yavru kedi sipariş eder. Kedi dışında en sevdiği yemeklerden birisi de sümük köftesidir. Şanslı’yı; “sen bir hamburgersin” diyerek hipnotize etmeye çalışır.

Tv dizisi, Alf’in sonunda gezegeniyle radyo bağlantısı kurması ve arkadaşlarının onu alma teşebbüsüyle son bulur. Ancak konuşmaları FBI da dinlemiştir ve buluşma noktasına baskın düzenlerler. Uzay gemisi kaçar, Alf’i de yakalayıp götürürler ve dizi ucu açık bir şekilde biter. Alf’in 1996’daki sinema filmi bu noktada başlar. Alf polisleri de kafalayacak ve elde iskambil poker oynamaya başlayacaklardır.

Alf’i en son 2004’te 7 bölümlük bir talk show ile karşımıza çıksa da uzun ömürlü olmaz.

Özleyenler için ALF’in ilk bölümünü paylaşalım!

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

6 Yorum

  1. Sonunda ziyaret edebilme fırsatını buldum ve ilginç konu başlıkları var burada. Yavaş yavaş inceleyeceğim. Ama Alf’i görünce ne kadar özlediğimi farkettim.
    Sevgilerimle
    Ezgi

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*