alf

ALF Dizisi ve Özleyip Unutamayanlar

Alf dizisi unutulmaz!

Ulusal bitkisi şalgam olan milli gezegenimiz Malmek ya da kimilerine göre Melmac’in ulusal para birimi wernick çarşamba günleri iki kat değerlidir ve bir postacıyla dans etmek federal bir suçtur.

Cücelerin kira ödemediği, simgesi plastik bir tavuk olan bu eğlenceli gezegenin mottosu; “are you going to finish that sandwich? – (O sandviçi bitirecek misin)” dir.

Yemek ve eğlenceye; özetle gezegenine özlemi sürekli vurgular Alf hatta, “Biz Malmek’lilerin 11 önemli organı vardır, bunların 8’i midedir.” bile diyecektir.

Trevor ve Racquel Ockmonek ismindeki dürbünlü ve yaşlı garip komşuları saymazsak kadro bir kaza sonucu garajlarına düştüğü Dünyalı orta sınıf ailesi; Willie, Kate, Lynn ve Brian Tanner’dan oluşur.

90’larda dublaj ustası Müşfik Kenter’in sesiyle TRT’de hayat bulan ve çok sevilen ALF dizisi, 22 Eylül 1986 ile 22 Mart 1990 tarihleri arasında 102 bölüm olarak Warner Bros tarafından çekilir ve ilk kez ABD’nin NBC kanalında yayınlanır.

O yıllara göre son derece iddialı dizinin uzun soluklu olamaması “25 dakikalık tek bölüm için” 25 saati bulabilen zorlu çekim sürelerine bağlanabilir Toplamda 99 bölüm artı 3 adet birer saatlik özel bölüm çekilecektir.

Şimdilerde tüm yayın hakları Sony’de olan efsane yapımın finali, “belki 1 sezon daha devam edilir” denerek açık kapı çekilir lakin proje devam etmeyecektir; 1996’daki 5.6 IMDB’li kötü sinema versiyonu saymazsak ALF bir daha seyircisiyle buluşamaz.

Bu arada ilginç bir bilgi daha paylaşalım; Alf dizisinin yayınlanan tüm bölümlerinin isimleri popüler şarkıların isimlerini taşımaktadır. 12 kez Emmy ödülüne aday gösterilir ancak burada da bekledikleri ödül gelmez.

Amerika’da Dolby Surround olarak çekilen ilk dizi olduğunun altını çizelim. Çizgi filmi ve çizgi romanı da mevcuttur.

Kahramanımız Alf Kimdir?

Melmac nüfus kayıtlarındaki adı Gordon Shumway olan Alf’in doğum tarihi 28 Ekim 1756’dir. Alien Life Form (uzaylı yaşam formu) açılımına ithafen kendisine ALF adını verirler.

Hiç göremesek de iki kız kardeşi vardır ve Gezegenindeki işi balgam ticaretidir.

Yeşil veya kimilerine göre turuncu bir gökyüzüne, mor bir güneşe ve mavi çimlere sahip Malmek, Dünya takvimine göre 1985’te bir nükleer saldırı ile yok edilir.

Bir başına kalacak Alf, yeryüzüne inmeden ve uzay gemisini satıp Ferrari almadan önce 1 yıl boyunca uzayda dolaşacaktır.

Kaliforniya’nın San Fernando Valley bölgesi Dünyadaki geçici ikametgahı olur. Aliexpress üzerinden ALF dizisinin oyuncak ve ilgili diğer materyallerine ulaşmak halen mümkün. Devam edelim…

TV şovunun sona erdiği 1990’daki son bölümde; ALF’nin arkadaşları Skip ve Rhonda’dan, Malmek’lilerin yaşayabileceği yeni bir gezegeni 600 dolarak satın alacaklarınıve ALF’i de yanlarına almak istediklerini öğreniriz.

Ağzını açmadan ıslık da çalabilen, 122 yıl liseye devam eden Alf’in garip özelliklerinden birisi de kedi yemeyi sevmesidir ki gezegeninde bu durum gayet normal karşılanır.

Sürekli ailenin şanssız kedisi Şanslı’nın peşinde dolaşır ancak emeline ulaşamaz aslında kendi de pek istemez.

Bir bölümde Şanslı ölür ve aile son derece kalabalık bir cenaze merasimi tertip eder. ALF; evin babası Willie’yi sürekli olarak “ben sizin yemeklerinizi gömüyor muyum?” diyerek taciz eder.

Devamında bir demir parcasıyla gelip “bu Şanslı’nin en sevdiği oyuncaktı” diye mezara bırakır. Aynı günün gecesi elinde metal detektörü ile Şanslı’nın mezarını ararken Willie’ye yakalanır.

alf kimdir

Alf yine bir bölümde de evin mutfağını havaya uçurur. Banyoyu yıkar, kurutma makinesinin sesiyle uyumayı çok sevdiği için eve yüklü elektrik faturaları getirir.

Alf, evin hanımı Kate’e de asılmaktadır. Karakterimiz; ilk sezonda elde bira dolaşan, biraz alkolik ve serseri tipliyken çocukların ilgisinden ötürü alkole veda etmek zorunda kalarak evimizin kuklası olur.

Alf’in elektrikli karıştırıcı ile oluşturduğu jakuziyi taklit etmek isteyen bir çocuk neredeyse ölecektir. Sahne bir yumurta çırpıcı ile revize edilir.

Diziden etkilenerek mikrodalga’da kedi pişirmek isteyen bir çocuğun varlığından da haberdar oluruz. Kazaları saymazsak ALF, 1987’de kıta genelinde 300’e yakın çocuğa isim babalığı yapar.

Biraz şehir efsanesi tadında ancak paylaşalım. 56. bölümde İslamdaki gıybet konusu akıllara geliyor.

Alf kelime oyununda kulağa saçma gelen bir kelime olan quidnunc’ı buluyor.

Aile itiraz etse de sözlüğe bakınca görülüyor ki dedikodudan hoşlanan kişi yani “meraklı taze” demek. ALF de bunun Malmec’te “et yiyen kimse” demek olduğunu söylüyor.

Hristiyanlıktaki kökeninden emin olmasak da kesin olarak biliyoruz ki İslamiyette dedikodu ölmüş kardeşinin etini yemekle eşdeğer (el-Hucurât, 12) tutulan bir şey. Burada garip bir benzerlik söz konusu.

Dizilerin etkisinde kaldığından olsa gerek evde atletle dolaşan, sürekli Çarkıfelek izleyip “sesli harf alsana” diye bağıran, salatalıktan mikrofonuyla şarkılar söyleyen, en sevdiği yemeği salçalı kedi olan sevimli cüce bir uzaylı karakterdir.

Yine bir bölümde veterineri arayarak 7 yavru kedi sipariş eder. Kedileri saymazsak en sevdiği yemeklerden birisi de sümük köftesidir. Şanslı’yı; “sen bir hamburgersin” diyerek hipnotize etmeye de çalışır.

Tv dizisi, Alf’in sonunda gezegeniyle radyo bağlantısı kurabilmesi ve arkadaşlarının onu alma teşebbüsüyle son bulur. Ancak konuşmaları FBI da dinlemiştir ve buluşma noktasına baskın düzenlerler.

Uzay gemisi kaçar, Alf’i de yakalayıp götürürler ve dizi ucu açık bir şekilde biraz da tatsız biter. Alf’in 1996’daki başarısız sinema filmi bu noktada başlamaktadır. Alf polisleri de kandıracak ve elde kağıt poker partilerine başlayacaklardır.

Alf en son 2004’te 7 bölümlük bir talk show ile karşımıza çıksa da uzun ömürlü olmaz.

Özleyenler için ALF’in ilk bölümünü paylaşalım!

ALF’i Özleyenler ve Unutamayanlar Derneği başlıklı bu eğlenceli yazımızda; ALF neden bitti?, ALF dizisi kaç bölüm?, ALF dizisi Türkiyede ne zaman yayınlandı? ve ALF nereli? sorularına cevaplar aramaya çalıştık. Umarım beğenir ve hatıralarınızı paylaşırsınız.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

6 Yorum

  1. Sonunda ziyaret edebilme fırsatını buldum ve ilginç konu başlıkları var burada. Yavaş yavaş inceleyeceğim. Ama Alf’i görünce ne kadar özlediğimi farkettim.
    Sevgilerimle
    Ezgi

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*