akrabalık

Akrabalık ve Ruh Sağlığımıza Etkileri

Akrabalık; kıskançlık, haset ve ikiyüzlülükle dolu tatsız anıları hatırlatan Dünya’daki imtihanımız.

Başka bir deyişle seçemediğimiz ancak sevmemiz beklenen kan bağıyla bağlı olduğumuz yığınlar.

Vıcık vıcık olup iç içe geçmeye bizim kadar meraklı olmayan yabancılar; amca-yeğen-teyze gibi birinci derece yakınlardan taşmayıp, bu listeye en fazla yeğen’i eklerken; elti, dünür, kayınço, kaynata, görümce gibi ne olduğu anlaşılamayan menfaat bağı temelli kavramların ise yanından dahi geçmez.

Genetik bir bağ oluşturmaya meraklı, zihni disiplinden habersiz “uzak & yakın akraba” kavramı ise müstakil ve derinlikli bir makale konusu.

Ana-baba-kardeş ile manevi bir şirket oluşturduğumuzu düşünürsek; köstebek ve külfet tanımları sanıyoruz çemberin dışındaki bu kişileri işaret etmekte.

Öyle can sıkıcı zamanlar gelir ki, arkadaşlarımızdan dahi daha çok vakit geçirmek zorunda kalırız. Katlanma sanatıdır bir bakıma akrabalık.

Doğaları gereği; neden evlenmediğinizden tutun da, tahsilinize, siyasi görüşümüze, işinize kadar karışırlar.

Zengin ve es kaza samimi olsanız ortaklık kurmaya çalışıp (flamalı kemirgen) borç yahut iş isterler, zor durumda ve mesafeli olsanız dedikodunuzu yapar ve bu şekilde rahatlarlar.

Kan yoluyla – daha çok cinsel yolla bulaşabilen; utanma-çekinme gibi duygulardan uzak, bulaşıcı bir rahatsızlıktır akrabalık.

Yaşı ilerleyenler ise daha da azıtır ve “neyi nerede ne zaman” yapmamız gerektiğine karar verecek ihtiyar heyeti formuna evrilir, ihtiyaç duyduğunuzda ise jet hızıyla dağılırlar.

Akrabalık kalsın, bir post bir dost yeter!

Ana-baba hatırı ile katıldığımız düğün ve cenazelerdeki görüşmeler, akıl ve ruh sağlığına önem veren bünyeler için kafi dozdur.

Sanal ortamda uzak durmak gerektiğini ifade etmenin ise zekanıza bir hakaret olacağına kanaat getiriyorum.

Olmasalar eksiklik hisseder miyim sorusuna cevaplar arayıp akraba’yı cümle içinde dahi kullanmaktan kaçınalım.

Akrabalık hususundaki düşünce ve anılarınızı e-posta adresimiz info [at] gorkemcan.com üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Akrabalık ve Ruh Sağlığımıza Etkileri başlıklı bu eğlenceli yazımızda; hayırsız akraba, gereksiz akraba, sevilmeyen akraba, akraba kıskançlığı ve sevilmeyen akraba konularını toparlamaya çalıştık. Umarım beğenir ve değerli yorumlarınızı paylaşırsınız.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*