image

Akrabalık ve Ruh Sağlığımız Üzerindeki Etkileri

Çoğumuz için kıskançlık, haset ve ikiyüzlülük demek olan Dünya’daki imtihanımız akraba (akbaba diye okunur), seçemediğimiz ancak sevmemiz beklenen kan bağıyla bağlı olduğumuz kimseler. Vıcık vıcık olup iç içe geçmeye bizim kadar meraklı olmayan ecnebiler; amca-yeğen-teyze gibi birinci derece yakınlar ile sınırlı kalıp, bu listeye en fazla yeğen’i eklerken; elti, dünür, kayınço, kaynata, görümce gibi ne olduğu anlaşılamayan menfaat bağı temelli kavramların ise yanından dahi geçmez.

Genetik bir bağ oluşturmaya meraklı, zihni disiplinden uzak, takı merasimi kovalayan “uzak akraba” kavramı ise başlı başına bir makale konusudur. Ana-baba-kardeş ile manevi bir şirket oluşturduğumuzu düşünürsek; sinsi-fesat-köstebek-külfet tanımları çemberin dışındaki bu kişileri işaret eder.

Öyle can sıkıcı zamanlar gelir ki, bayram seyran kaygısıyla çok sevdiğimiz arkadaşlarımızdan dahi daha çok vakit geçirmek zorunda kalırız. Katlanma sanatıdır akrabalık. Sırf canları istediği için ve doğaları gereği; belli bir yaşa gelince neden evlenmediğinizden tutun da, hangi bölümde okuduğunuza, siyasi görüşümüze, işimize-maaşımıza kadar merak edip karışırlar. Zengin ve samimi olsanız ortaklık kurmaya çalışıp (flamalı kemirgen) borç ya da iş isterler, zor durumda ve mesafeli olsanız dedikodunuzu yapar ve bu şekilde rahatlarlar. Kan yoluyla – daha çok cinsel yolla bulaşabilen; utanma-çekinme gibi duygulardan uzak, bulaşıcı bir rahatsızlıktır akrabalık. Yaşı ilerleyenler ise daha da azıtır ve “neyi nerede ne zaman” yapmamız gerektiğine karar verecek ihtiyar heyeti formuna evrilir, ihtiyaç duyduğunuzda ise jet hızıyla dağılırlar.

Bir post bir dost yeter diyoruz!

Ana-baba hatırı ile katıldığımız düğün ve cenazelerdeki görüşmeler, akıl ve ruh sağlığına önem veren bünyeler için yeterli dozdur. Bu gibi zamanlarda dahi köşe-kapmaca oynayarak mümkün mertebe uzak kalmak ise yapılabilecek en isabetli hareket olur. Sanal ortamda uzak durmak gerektiğini ifade etmenin ise zekanıza bir hakaret olacağına kanaat getiriyorum.

Bu insanlar hayatımda olmasa dramatik bir eksiklik hisseder miyim sorusuna tatmin edici bir cevap arayıp akraba’yı cümle içinde dahi kullanmaktan kaçınalım.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*