51. bölge

51. Bölge ve Komplo Teorileri

Meşhur The X-Files’dan Independence Day’e kadar onlarca bilim kurgu yapıma ve romana konu olan 51. Bölge uzun yıllar topçu mevzisi ve deneme alanı olarak maskelenir.

Nellis Hava Kuvvetleri sahası ve Nevada test sahası ile çevrelenen bölgeyi bu şekilde kamufle etmeye çalışırlar bir bakıma.

Şehir efsanelerinin kaynağı komplo teorisyenleri ise hayalet uçak teknolojilerinin bu bölgede geliştirildiğinin altını çizer; yine söz konusu gizemcilere göre ABD Dünya dışı varlıkların yardımıyla – ki bunlara uzaylı otopsileri de dahil – çalışmalar yapmaktadır.

4 Ocak 2016’da Demokratik Parti’den aday olan Hillary Clinton, uzaylıların Dünya’yı ziyaret etmiş olabileceğini belirterek başkan seçilirse 51. Bölgeyi derinlemesine inceleyeceği sözünü verecektir.

51. Bölge Nasıl Ortaya Çıktı?

ABD Deniz ve Hava Kuvvetleri 1950’lerin başında, Sovyetler üzerinde uçarak ve keşif görevlerinde bulunacak gizli bir uçuş projesi üzerinde çalışır ancak mevcut teknolojileri ile uçaklar vurulma riski taşımaktadır.

Başkan Eisenhower Kasım 1954’te Lockheed U-2 adlı verilen yüksek irtifa keşif uçağı projesinin gizlice geliştirilmesini onaylar. Elbette bu iş için gizli bir yere ihtiyaçları vardır: “2. Dünya Harbi yıllarında, pilotlar için test alanı olan Nevada çölündeki Groom Gölü düzlüğü gizli alan olarak belirlenir.”

Temmuz 1955’de başlayan ve 5 yıl içinde durdurulacak U-2’lerin testleri esnasında, tanımlanamayan uçuşların varlığı peşpeşe rapor edilmeye başlanır.

Hava Kuvvetleri, bu açıklanamayan durumların çoğunun U-2 testleri ve yüksek irtifa uçuşları ile ilişkili olabileceğini bildirse de detayların halka duyurulmasına izin verilmez. U-2’lerin ardından diğer gizli askeri proje ve uçaklar (Dünyanın ilk titanyum uçağı A-12 ve F-117) 51. Bölge ile anılır.

Bölgenin ilk görüntüleri Sovyetlerin 1957’de gönderdiği uydu sayesinde alınabilir. Rusların paylaştığı uydu fotoğraflarına göre 7.5 km’lik Dünyanın en büyük uçak pisti yine bu gizli 51. bölgede bulunuyor.

51. bölge

51. Bölge Şimdilerde Nasıl?

Google Earth harita verilerini esas alırsak, inşaatlar ile bölge büyümeye devam ediyor. Adına ne derseniz deyin; gerçek ya da kurgu, uzaylılar büyük bir turizm pastasının oluşmasına neden oldu.

1996’da Nevada, meşhur Route 375’i “Dünya dışı Otoyol” adıyla yeniden tabelalandırdı. Gizemden sıyrılalım; 51. batı bölgesinde, dünyadaki tek uzay temalı genelev ilan edilen Alien Cathouse da ev sahipliği yapmakta.

51. Bölgenin Güvenliği

Amerikan başkanlarının dahi özen izinle girebildiğine inanılan bazı alanlara sıradan insanların değil girmesi bölgeye 50 km yaklaşması dahi yasaktır.

Çevrenin güvenliği, beyaz renkli araçlarıyla rütbesiz rozetsiz tebdil-i kıyafet gezdiğine inanılan ‘Gammo Dudes’ adı verilen bekçiler tarafından sağlanır. Para cezasından kurtulup girebilenlerin vurulma riski vardır. Öldürülmezseniz alıkonabilir ve binlerce dolarlık cezalar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

51. Bölge ve Gizemleri

Sahibinin ABD Hava Kuvvetleri olduğu; Dreamland, Paradise Ranch (Cennet Çiftliği), Watertown ve Home Base olarak da bilinen devasa tesis, çekilen hava fotoğraflarında hangardan ibaretmiş gibi gözükse de yer altında çok daha büyük tünel ve yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Bazı kaynaklarda 22 katlı bir binanın varlığından söz edilir. 1947’de Roswell’e düştüğü iddia edilen UFO’dan elde edilen veriler sonrasında bir çok teknolojinin geliştirildiğinden bahsedilir.

51. bölge

Black Mail Box Nedir?

Las Vegas’tan 209 km kadar uzakta, ıssız Nevada Otoyolu 375’te yerelden bir çiftçiye ait olduğu iddia edilen beyaz renkli bir posta kutusu vardır, (Black Mail Box) ötesine ise geçilmesine müsade edilmez, bir nevi sınır veya son nokta denilebilir. En fazla önünde durup hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. (Mile Marker LN 29.5)

Farklı Bir Tez

Afganistan ve Irak’tan getirilen canlı kurbanlar üzerinde yeni hastalıklar ve ilaçların illegal olarak denenebildiği, dikkat dağıtmak için de uzaylı dedikodularının yayıldığı NATO dışı bir üs olduğu söyleniyor. Gizli konvansiyonel; kimyasal ve biyolojik silahlar da söz konusu bu merkezde geliştiriliyormuş.

Uzaylı hapishanesi ya da yaşı 250’nin üzerinde olan uzaylıların çalıştığı gizemli bir teknoloji merkezi. Adı ne olursa olsun hiç bir ABD başkanı şimdiye kadar bu tesisle alakalı net bir bilgi paylaşmadı. Payşalacak gibi de durmuyor.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

16 Yorum

 1. Tüm dünyanın gözü önünde dönen kirli işler. Herkesin merak ettiği ama kimsenin göremediği, bilgi veren kaynaklarında güvenilirliğinin tartışılır olduğu bir konu.

 2. Bende aynı fikirdeyim, gündemi değiştirmek için uzaylı söylentileri yayıyorlardır muhtemelen. Ancak anlam veremediğim diğer konu ise bu söylemleri ortaya atarak daha çok dikkatleri üzerilerine çekiyorlar, herhalde gizli bir üzün isteyeceği en son şeydir dikkat çekmek.

  • Bu konu hakkında bir çok ABD başkanı açıklama yapmayı vadetti ama bir şekilde engellendi ya da vazgeçti. Gizledikleri bir şeyler olduğu kesin. Yaşımız yeter mi bilemiyorum. ABD’de 50 eyalet var ve isim olarak 51. Bölge denilmesi bile yapılan işlerin yahut burada gizlenen şeylerin & nesnelerin büyüklüğü konusunda mesajlar veriyor.

 3. Herhalde uzay ve dünya dışı yaşam formlarına özellikle ilgi duyduğum için olsa gerek uzaylılarla ilgili bir üs olduğunu düşünmek istiyorum. Öyledir ya da değildir bakalım bunu öğrenebilecek miyiz…

  • X Files olsun benzer diziler olsun hep bu senaryolar işlendi. Uzaylı senaryosu akla yakın dursa da burada bir sürü test vesaire geliştirildiğine yapıldığına inanıyorum. ABD başkanları dahi girmekte zorlanıyorsa vardır bir hikmeti. Ya da biliyorlar ve söylemiyorlar. Belki de Guantanamo benzeri bir işkence ve deney üssüdür.

   • Deney üssü olması da son derece muhtemel. Son 20 yılda teknolojide, sağlıkta geldiğimiz noktaya bir bakın. Bunlar için ileri düzeyde ciddi deneyler gerekiyor. Bazıları mevcut yasalara ve etik kurallarına aykırı olabilir bu deneylerin. 51. bölge bu tarz deneyler için de uygun. Ben akşam gidip independence day filmini izleyeyim bari 🙂

 4. amerikanın dünyayı nasıl ele geçirebiliriz diye düşündükleri yer. silahlar, deneyler ve aklımıza gelmeyen binlerce iş orada dönüyor olabilir.

 5. 51. Bölgeyi hep merak etmişimdir. Ama söylenen ve bilinenlerden orada daha farklı bir dünya var diye tahmin ediyorum. Bunun da 20 yıl içinde açıklanmasını umuyorum.

 6. 51. bölge konusunda oldukça yoğun bir şekilde gündem var, ne yapılacak bilmiyorum ama bence o bölge gizli bir şekilde taşındı yada taşınıyor…

  • Sevgili Ahmet. Benim şahsi düşüncem bu konuyla alakalı bir kaç yıl içinde detaylı bir açıklama yapılacağı yönünde.. Böylesine sıkı korunan bir bölgeye girmek imkansıza yakın.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*