akdeniz enerji savaşları

3. Dünya Savaşı Akdeniz’de Çıkacak

ABD’li düşünce kuruluşları, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarına (gazla karışık petrol yatakları demek daha doğru) göz diken gasp planını Beyaz Saray’la aylar önce paylaşmıştı! Karşı ittifak kurulmasına işaret eden analiz; Türkiye’nin Akdeniz’de kuşatılarak Anadolu’ya hapsedilmesini ve gerektiğinde adaya asker çıkarılmasını içeriyor.

Uzun süredir devam eden Ege’deki ada işgalleri ve kıta sahanlığı ihlalleri ile Türkiye ile Yunanistan arasında ezelden beri var olan düşmanlığı körükleyerek süreci hızlandırdılar. Elbette her türlü savaş ve barış senaryosunda ABD ve Yunanistan’ın – dolayısıyla Rum Kesiminin – ortaklaşa hareket edeceği, paylaşıma gideceği muhakkak! Stratejistlere göre Mısır, Libya, İsrail, Rum Kesimi, Yunanistan ve ABD Voltran’ı oluşturmuş durumda.

→ “Türkiye’nin hak iddia ettiği parsellerde Fransız Total firması ile anlaşma yapan, Fransızlara deniz üssü ve hava üssü kullanım izni veren Güney Kıbrıs; Yunanistan- Mısır ve İsrail ile ortak askeri tatbikatlara devam etmekte!” ←

Akdeniz’deki değerli kaynakların pazarlanması hem Türkiyeyi bölgede yalnızlaştırılarak güçsüzleştirecek hem de Rus gazının satışını baltalayacak. Süreç istedikleri gibi tamamlanırsa Yunanistan üzerinden Avrupa’ya taşıyacak bir boru hattı oluşturacaklar.

Kartlar Dağıtılıyor Klişesi

Acemice bir senaryo ile Ukrayna’yı maşa yaparak Rusların Azak Denizinde kışkırtılması hukuki-siyasi veya politik normlarla izah edilemez. Ukrayna Devlet Başkanının tek taraflı bir kararla Ruslar tarafından önlenmesi yüzde yüz bir gerçek olan deniz kuvvetlerini Mariupol’e göndermesi BM Deniz Hukuku Sözleşmesine ve evrensel hukuk kurallarına aykırı.

Donanması neredeyse yok denecek seviyede bulunan Ukrayna gibi son derece zayıf bir sıkletle Rusları oyalamayı düşünmek, NATO’yu emrivakilerle olaya dahil etmeye çalışmak Ukrayna’nın arkasında farklı güçlerin olduğuna işaret ediyor. Rus denetiminde olan bir boğaza savaş gemilerinizi yollarsanız hem gemilerinizi ve değerli personelinizi kaybedersiniz hem de ulusal onurunuzu ayaklar altına alırsınız. Özetle Ukrayna oynadığı kumarı kaybetmiştir.

ABD’nin Bölgedeki Hedefi Nedir?

Irak ve Suriye topraklarında kademeli olarak bağımsız bir Kürt taşeron devletinin kurulması; Doğu Akdeniz enerji yetki sahamızın önemli bir bölümünün Kıbrıslı Rumlara ve Yunanistan’a bırakılması; KKTC’nin varlığının sona ermesiyle Türk askerinin adadan geri çekilmesi olarak planı özetlemek mümkündür. Her geçen dakika Türkiye’nin aleyhine işlemektedir.

Orta Vadede Neler Yaşanır?

Ege’deki ada işgallerine oldubittilere sesini çıkaramayan yerel siyasetçinin, Türkiye’ye ait münhasır ekonomik bölgede; Fransız donanmasının güvencesinde doğalgaz arayan Total firmasına ve benzerlerine – İsrail merkezli enerji projesine – diklenmesi beklenemez – beklenmemeli!

İslamcı Osmanlıcı yığınların, açık ve gizli ABD hayranlarının gönlünü hoş edecek “asıp keseriz” demeçleri ile sandık hedeflense de orta vadede enerji kartelleri ile ortaklığa gidileceği kesin gibi.  Qatar Gas, Eni (İtalyan), Shell, Noble Energy (ABD), Kogas (Kanada) ya da en yükse kar payını kim verirse diyelim. 

2007’de Deniz Kuvvetleri içinde başlayan operasyonların ve 15 Temmuz sonrası yaşananların TSK Donanmasını hangi maksatla ve hangi planlar dahilinde hedeflediğini kabaca izah edebilmişizdir umarım.  Tarafsız uzmanlara göre etkin komuta kademesine yönelik bu tutuklamalar Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin tutuklanmasıydı! 

Rusya ve Çin ile yakınlaşarak Doğu Akdeniz’de çıkarları sonuna kadar korumak ya da polemiğe girmeden denklemlerle dengelerle uğraşmadan üç otuz paraya “babalar gibi satmak” (!) Siz olsaydınız hangi yolu tercih ederdiniz?

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

3 Yorum

    • Sevgili Merve; bana göre çok düşük bir ihtimal. Durum yaşanırsa Allah korusun; bizim girmemiz şeklinde değil de bir anda içine çekilmemiz senaryosuyla olur. Benim kişisel tahminim tabi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*