2004’ten Karla Karışık Anılar

Her yıl; senenin sonundan Şubat’a kadar pek bir heyecanlanır, beklediğim kar bu yıl da gelmedi deyip 87’yi 2004’yü hatırlarım. Kar bizim için artık Ersin İmer’in hatırlattığı “Donsuz Geceler”, geçmişe ait tatlı ve komik bir hayal…

2004’te İstanbul’a bağlı Hadımköy nahiyesinde askerim. Görenin; “abi sağda solda askerlik yapıyorum deme gülerler..” diyebileceği rahatlıkta bir yedek subay hayatım var.

Gel zaman git zaman kış geldi, kar aniden bastırdı… Bir hafta amirdi memurdu tugaydan çıkamadık. Asker kantindeki bisküvilere dadanıp bitirdikten sonra komşu market koskoca bir tugaya yardım etti elinde ne varsa gönderdi. Sonrasında adama plaket filan verdik teşekkür ettik.

Kış geldi kar bastırdı derken ortada öyle pastoral şenlikli bir durum yok. Bu tip durumlara en alışkın olması gereken biziz. Kilitlendik kaldık.

Karlı kışın ilk gecesini hiç unutmam; talihe bakın ki nöbetçiyim. Nöbet çizelgesine ısrarla Tnk. Atgm. yazmayı sürdürüyorlar ve ben ısrarla “ben tankçı değilim, hayatımda bir tankın yanından bile geçmedim piyade yazacaksınız” diyorum print-er’e… Neyse konudan sapmayayım, sinirli sinirli çizelgelere bakıp, inşallah kimse kaçmaz firar etmez diye dua ediyorum…

Kar şakkadanak bastırdığı için gecesinde bizim asker alelacele dışarı çıkıyor, işte artık sağda solda kalan adam varsa toplayalım diyerek ahaliyi getiriyorlar. Hiç unutmam parmakla birini gösterdiler, “bunu bir benzin pompasının yanına çökmüş titrerken bulduk, çömelmiş ‘beni gelip alacaklar, alacaklar’ diyordu, ulan kim alacak kalk gidiyoruz dedik” dediler. Bu ve buna benzer bir sürü şoklanmış arkadaşla karşılaştık.

Ben de tüm bu heyecanın evvelinde tüplü tv’nda arkadaşlarla o vakitler çokça popüler olan Semra kaynanayı izliyorum. Haber geldi tüm sivilleri spor salona yığdık diye, hemen giyinip çıktık. Nöbetçiyiz ya, belki dedim heyecanlı anılar yakalarız.

Neyse spor salonunda eski tip battaniyelere sarılı bir sürü kıllı bıyıklı adam. Acıdım üzüldüm; insan sabah evden ne hayallerle çıkıyor akşam nerede konaklıyor diye.

Tabi askerlere sesimi duyura duyura, şu şu hazırlandı mı diyorum, “hazırlandı gontanımm” diyorlar.. Ortada sormamı gerektirecek hiç bir durum yok, orada olmamın da bir anlamı yok! Kalktık gerisin geriye döndük odaya.

Bu tipi hali bir hafta devam etti, biz bir hafta odalarda kaldık ama üstümüzde yazlık kamuflajlarla şubelerde çalışmayı da sürdürdük.

Ne zaman kış ayları gelse 2004’ü 1. Zırhlı Tugay’ı bir hatırlar hislenirim.. 17 sene geçmiş üzerinden. Benim için nerede o eski kışlar diyebileceğini yegane yıldır. Keşke küresel ısınma yerine bir iki yıl küresel soğusak ve geçmişe gidiversek.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

7 Yorum

  1. Küresel soğuma fikrini sevdim:) Keşke… Sanırım hepimizin eskiden lapa lapa yağan karla ilgili anısı var mutlaka:)

    • Valla Recep 3 kere 50 dolar ödeme aldım. Dördüncüyü de alacağım inşallah 41 dolarda şu an ve 52 olmasını bekliyorum çekebilmek için. Eğer trafikli bir web siten varsa senin linkin üzerinden abone olan arkadaşlar üzerinden gelir elde ediyorsun, onlarda bir şey kesilmiyor bu arada. Çok şaşırırdım bu anket firmaları para vermiyor zannederdim Ysense şaşırttı. Eksisözlük’te bir iki yazıda tanıtım yapmak da işe yaradı epey geldi Ekşisözlük üzerinden..

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*