market

Fiyatları Aynı Tutup Gramajları Düşüyorlar

Ambalajlı ürünlerindeki “gizli zam”, 1 lira verip 50 gram ürün alırken aynı paraya 40 gram almanız şeklinde gerçekleşiyor. Kabaca izah ettiğimiz bu duruma bir çok market ürününde rastlamak mümkün. Özetle her ürünün gramı adedi düşürülüyor fakat fiyatlar sabit kalıyor. Durumu, “bu cips paketlerinin içi neden hava dolu” diyerek bir miktar fark ediyor ancak tam idrak edemiyoruz. Önce fiyata nadiren de son kullanma tarihine bakıyor ancak gramajına; adet ve hacim değişikliğine neredeyse hiç göz atmıyoruz.

Fiyat artışı yerine gramajı düşürmek suretiyle dikkatsiz kullanıcıdan zamları saklama yöntemi çoğu zaman müşteri bilgilendirilmeden yapılıyor. Bu çekirdeğe neden zam gelmiyor hep 1 lira diye düşünürken 100 gramdan 40’a düştüğünü ne yazık ki göremiyoruz.

Dışarıda yemek yediğinizde porsiyonlara dikkat edin! Ya porsiyonlar çocuk menüsü şeklinde daha küçük geliyor ya da malzemelerle oynuyorlar. Yabancılar; ağırlığını azaltıp satış fiyatını arttırmayı tanımlayan bu durumu shrinkflation ekonomi terimi ile tanımlamakta. Muhtemelen bu yazıyı okuduktan sonra ucuz algılı market zincirlere daha bir farklı bakacak, tasarruflu market alışverişi yapmanın farklı yollarını arayacaksınız.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*