Bize Yeni Şehir Efsaneleri Lazım

Bize Yeni Şehir Efsaneleri Lazım

Japonların; Haliç’in temizliği karşılığında altınlarını istemesinden; Elvis Presley ve Michael Jackson’un aslında ölmeyip bir adada yaşadığına, Hitler’in Müslüman oluşuna, Zeki Müren’in Dünya üzerinde Türkçeyi en doğru ve güzel kişi olduğu iddiasına kadar ortamlarda en sık dillendirilen folklorik efsanelerini toparlamak istedim.

Kulaktan kulağa yayılan uydurma kamp ateşi hikayelere her toplumda fazlaca rastlanıyor. New York kanalizasyonlarında devasa timsahların yaşaması da en bilinen örneklerinden. Hatta Ninja Kaplumbağalar karakterlerinin bu hikayeden esinlendiği bilinmekte. Uçakta doğanların uluslararası vatandaş olabilmesi, Vehbi Koç’un bozuk sağlığı nedeniyle bir ömür patatesten başka bir şey yiyememesi, kargaların yüzlerce yıl yaşayabilmeleri, farelerin kulak yemeden önce üfleyerek uyuşturması, İstanbul’u boydan boya geçen yeraltı dehlizleri, sidikli rakı sarhoşluğunun uzun sürmesi, Coca-Cola’nın sadece bir kaç kişinin bildiği gizli formülü, Cinlerin ters ayaklı oluşu ve niceleri.

Karate salonlarında 80’lerde çokça dile getirilen başka bir efsaneye göre Bruce Lee iki sene daha yaşayabilseymiş vücuduna kurşun işlemeyecek bir mertebeye erişecekmiş. Madeni paralarımızda altın olduğu, kıyamet habercisi Sakallı Bebek ile neredeyse aynı tarihlerde popüler olan hikayelerimizden. Dozu biraz yükseltelim! İsviçre bankalarında gizli besteleri ve kayıtları olduğuna inanılan Orhan ve Müslüm babanın mertebesi devlet tarafından kabul ve takdir görüyormuş ki her gün kendilerine belli grama kadar esrar müsaadesi varmış.

Yerel inanışlar; Van Gölü canavarına, Edirnekapı’daki beyaz kıyafetli deprem gecesi şehitlerine, çıkartmamıza izin verilmediğine inanılan madenlerimize, erkekler hamamını kullanan kadınların hamile kalabileceğine halen kısmen inanır ve elektriksiz soğuk kış gecelerinde anlatmayı sürdürür.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

3 Yorum

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Tarih'den Son Makaleler

Başa Dön